Aztek uygarlığına ait ölüm düdüklerinin araştırılması ve seramik uygulamaları
Investigation of Aztec civilization death whistles and ceramic appli̇cati̇on
  1. Tez No: 732038
  2. Yazar: ZERRİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİCLE ÖNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Aztek halkının, 14. yüzyıllarda günümüz Meksika'nın kuzeyinde yer alan Nayarit eyaletinden geldiği sanılmaktadır. Uzun süren göçlerin ve savaşların ardından yerleşik hayata geçebilmişlerdir. Aztekler, sazlıklardan oluşan evlerle başlayan yeni yaşamlarına yüz yıllık bir zaman diliminde geliştirerek Tenochtitlanı başkent haline getirmişlerdir. Aztek halkı için büyük öneme sahip olan dinleri, sanatta ve mimari de gelişelerini sağlamıştır. Aztek uygarlığı Meksika bölgesindeki en dindar yerli halk olarak bilinmektedir. Çok tanrılı inançlarının temelinde yıldızlar ve gökyüzü yatmaktadır. Zamanla diğer yerli halklarla olan etkileşimleri kültürlerini ve dinlerini zenginleştirmişlerdir. Tanrılarına ve dinlerine olan bağlılıkları birçok alanda olduğu gibi müzik kültüründe de etkisini göstermiş hem dini ritüelleri için hem de savaş alanında kullanmak için çeşitli çalgılar geliştirmişlerdir. Bu çalgılar arasında dikkat çeken ve adını tanrılarından alan ölüm düdüklerinin yapısal incelemeleri, ses frekans aralıkları, üretim biçimi araştırılmış ve uygulanmıştır. Bu uygulamalar doğrultusunda ölüm düdüklerinin üretile bilirliği gözlemlenmiştir. Orijinal seramik ölüm düdüklerinin kil özellikleri, nasıl biçimlendirildikleri, hangi ortamlarda kaç derecede pişirildiği ile ilgili her hangi bir kayıt bulunmamaktadır. Aerofon grubunda yer alan kafatası biçimli seramik düdüklerinin geç keşfedilmesiyle birlikte kullanım alanları hakkında bir çok savlar yer almaktadır. Bu çalışma kapsamında Aztekli zanaatkârların seramik ve ses ilişkisini büyük bir ustalıkla geliştirdikleri ölüm düdükleri hakkında araştırma yapacak araştırmacılara kaynak oluşturmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Aztec people are thought to have come from Nayarit, located in the north of present-day Mexico, in the 14th century. They were able to settle down after long migrations and wars. The Aztecs started their new life with houses made of reeds and developed over a period of a hundred years and made Tenochtitla their capital. Religion, which is of great importance to the Aztec people, has also enabled their development in art and architecture. The Aztec civilization is known as the most religious, indigenous people in the Mexican area. Stars and sky lie at the heart of their polytheistic beliefs. Over time, their interactions with other indigenous peoples enriched their culture and religion. Their devotion to their gods and their religion impacted music culture as in many other fields, and they developed various instruments to be used both for religious rituals and on the battlefield. Structural studies of the death whistle, which draws attention among these instruments and takes its name from their gods, sound frequency ranges, and production methods, have been researched and applied. In line with these applications, the producibility of the death whistle has been observed. There is no record of the clay properties of the original ceramic death whistles, how they were shaped, and at what temperature they were fired. With the late discovery of skull-shaped ceramic whistles in the Aerophone group, there are many arguments about their usage areas. Within the scope of this study, it is aimed to create a resource for researchers who will research death whistles, which Aztec craftsmen skillfully developed the ceramic-sound relationship.