Sigorta hukuku bakımından hekimin hukuki sorumluluğu
Doctor's criminal and legal liability in terms of insurance law
  1. Tez No: 732037
  2. Yazar: FATİH SERHAN ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN SERT SÜTÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Sağlık hizmetlerinin ifa edilmesinde ortaya çıkabilen tıbbi uygulama hataları ve bunların neticesinde açılan tazminat davalarında son yıllarda görülen artış, hekimlere mesleki koruma sağlanmasının ne denli önemli olduğunu göstermektedir. Öte yandan, sorumluluk kavramının hukuki boyutlarıyla çok yönlü gelişmesine paralel olarak sorumluluk sigortası da aynı oranda gelişme göstermiş ve birçok sektörde tatbik edilmeye başlanmıştır. Özellikle son yıllarda, hekim, noter, mimar, avukat, mali müşavir gibi meslek grupları mesleki sorumluluk sigortaları ile kendilerini teminat altına alma ihtiyacı hissetmiştir. Hekimlerin aşırı bir sorumluluk baskısı altında olmaları, mesleklerini yerine getirirken kendilerini güvensiz hissetmelerine, zor ve riskli uygulamalardan kaçınmalarına sebep olabilmektedir. Bu durum ise, kamu sağlığına olumsuz etkiler yapma ve ciddi mağduriyetlere yol açma potansiyeli taşımaktadır. Bu noktada, Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası, gerek serbest çalışan gerekse kamu veya özel kurumlara bağlı olarak çalışan hekimlerin hukuki sorumluluk nedeniyle karşı karşıya kalabilecekleri mali yükten kurtulmaları, zarar gören hastaların ise kendilerine zarar veren hekime karşı tazminat istemlerini karşılayacak bir mali kuruluşa müracaat etmelerini sağlaması bakımından önemli bir işlev görmektedir.
Özet (Çeviri)
Medical application errors that may occur in the performance of health services and the increase in compensation lawsuits filed as a result of these show the importance of providing professional protection to doctors. On the other hand, in parallel with the multi-dimensional development of the concept of responsibility with its legal and criminal dimensions, liability insurance has developed at the same rate and started to be applied in many sectors. Especially in recent years, professional groups such as doctors, notaries, architects, lawyers, financial advisors have felt the need to secure themselves with their professional liability insurances. The fact that doctors are under the pressure of responsibility may cause them to feel insecure while performing their profession and avoid difficult and risky practices. This has the potential to have negative effects on public health and lead to serious grievances. At this point, Compulsory Financial Liability Insurance for Medical Malpractice has an important function in terms of meeting the financial burden faced by doctors both self-employed and employed in public or private institutions due to legal liability, and the patients who suffer damages against the doctors who harms them.