Arabuluculukta müzakere
Negotiation in mediation
- Tez No: 732070
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN SOMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Ülkemizde arabuluculuk ilk olarak 22 Haziran 2012 tarihinde 28331 sayılı Resmî Gazete 'de yayınlanan 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu yürürlüğe girmiştir. 2013 yılında Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliği kabul edilmiştir. 14 Kasım 2013 tarihinde ilk arabulucular sicile kaydolarak göreve başlamıştır. Bu çalışmada; ülkemiz açısından hukuki çerçevesi kanun ve yönetmelikle belirlenen arabuluculuk, müzakere ve arabuluculukta kullanılan müzakere teknikleri incelenecektir. Müzakere öncesinde ve müzakere sürecinde, tarafların menfaat ve ihtiyaçları doğrultusunda karşılıklı önerilerin oluşturulması, ihtiyaçların kaynağının belirlenmesi ve tatmin edici bir noktada müzakerelerin her iki taraf içinde başarılı sonuçlanması için arabulucunun rolü son derece önemlidir. Arabuluculuk, aralarında uyuşmazlık bulunan tarafların bu uyuşmazlık hakkında ortak bir çözüme ulaşabilmeleri için bağımsız ve tarafsız olan üçüncü bir kişinin yardımıyla bir araya gelerek çözüme ulaşmaya çalıştığı bir müzakere ve diyalog yöntemidir. Arabulucunun çeşitli iletişim becerilerine sahip olması beklenir. Bu becerilerden biri olan etkili iletişim becerilerini ve ikna stratejilerini bilmek arabulucuya müzakere sürecinde önemli avantajlar sağlayacaktır. Taraflar, karşılıklı olarak ihtiyaç ve menfaatlerine yönelik seçenekler belirlerken ikna stratejilerden faydalanmaları beklenir. Arabulucu taraflara ihtiyaç duydukları iletişim ve ikna becerilerini geliştirmeleri, arabuluculuk ve müzakere sürecinde uygun bir şekilde kullanmaları konusunda bilgilendirici bir rol oynamalıdır. Müzakerenin başarısını etkileyen faktörler her somut uyuşmazlığa, çatışmanın kaynaklarına, uyuşmazlığın taraflarına, menfaat ve ihtiyaçlara, taraflar arasındaki güç dengesine ve iletişime göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle, tezin kapsamında müzakerenin tarafları arasında iletişimin sağlanması ve onların birbirlerine yönelik iletişim ve ikna becerilerinin geliştirilmesinde arabulucunun bilgilendirici ve eğitici rolünün önemine müzakere aşamasının ayrıntılarına değinilmiştir. Çalışmada, yazılı ve elektronik kaynaklardan yararlanılarak dünyada ve ülkemizde arabuluculuk ve müzakere ile ilgili bilimsel kaynaklar ile ülkemizdeki arabuluculuk ile ilgili yasal dayanaklar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country, mediation entered into force for the first time on 22 June 2012, after it was published in the Official Gazette numbered 28331. The Law on Mediation in Civil Disputes No. 6325 and the Regulation on the Law on Mediation in Civil Disputes in 2013 were adopted. After the exams held by the Mediation Department by giving mediation training authorization to universities and other institutions that meet the conditions, the first mediators in our country were registered and started to work on 14 November 2013. In this study; mediation, negotiation and negotiation techniques used in mediation and the mediator's informative and educational skills in the development of communication and persuasion skills of the negotiating parties in order to create mutual demands of the parties before the negotiation and during the negotiation process, to meet the mutual needs of the parties and to conclude the negotiations successfully for both parties. the importance of its role. Mediation of the dispute to the parties in dispute between them in order to reach a mutual solution, independent and impartial third person who, with the help of dialogue and negotiation is a method of trying to reach a solution together. The mediator is expected to have various communication skills. Knowing effective communication skills and persuasion strategies, which is one of these skills, will give the mediator significant advantages in the negotiation process. It is expected that the parties will benefit from persuasive strategies when determining options for their mutual needs and interests. The mediator should play an informative role in helping the parties develop the communication and persuasion skills they need and use them appropriately in the mediation and negotiation process. In the study, scientific resources related to mediation and negotiation in the world and in our country and the legal bases related to mediation in our country were examined by using written and electronic resources.