Z kuşağının Netflix yerel içeriklerini alımlama biçimleri
Modes of reception of Netflix's local contents by generation Z
  1. Tez No: 732071
  2. Yazar: TÜRKER SÖĞÜTLÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM SOYGÜDER BATURLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 338
Özet
Dijital platformların Türkiye'de faaliyetlerine başlamasıyla birlikte içerik tüketim pratiklerinin değiştiğini ve yeni bir izleyici kültürünün oluştuğunu görmek mümkündür. Yeni izleyici kültürünün belirgin yansımasını sunan Z kuşağı, geleneksel yayıncılık biçimlerini tercih etmemekte, geçmiş kuşaklardan farklı içerik tüketim pratiklerine yönelmektedir. Çalışmada; Dünyada ve Türkiye'de değişen izleme eğilimleri, kitlesel araştırmalar ve saha çalışmasında ortaya çıkan bulgulardan faydalanılarak açıklanmış, izleme eğilimlerinin değişimine etki eden faktörler tartışılmıştır. Z kuşağının izleme eyleminde önemli bir konumda bulunan Netflix platformu ile kurduğu ilişki incelenmiş, kuşağın temel sosyolojik yapısı, platform kullanımları ve içerik tüketim biçimleri ilişkisel yaklaşım benimsenerek yorumlanmıştır. Ortaya çıkan tüm veriler ışığında Netflix'in yerel yönelimleri ve içerik üretim stratejilerinin Z kuşağı üzerindeki etkileri, alımlama yöntemi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the start of digital platforms in Turkey, content consumption practices have changed and a new audience culture has emerged. Presenting a clear reflection of the new audience culture, Generation Z does not prefer traditional broadcasting formats and instead, tends towards content consumption practices that are different from previous generations. In the study, the changing viewing trends in the world and in Turkey are addressed by using the findings of mass research and fieldwork, and the factors affecting the change in viewing trends are discussed. The relationship that Generation Z formed with the Netflix platform, which has an important role in the act of watching, was examined, and the basic sociological structure, platform usage, and the ways of content consumption were interpreted by using a relational approach. In the light of all the data obtained, the effects of the local orientations and content production strategies of Netflix on Generation Z were analyzed using the reception method.