Türk hukukunda kişisel verilere yönelik unutulma hakkı
The right to be forgotten concerning personal data within the scope of Turkish law
- Tez No: 732097
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ İLKAY ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Dijital teknolojinin endüstri devriminin en önemli bileşenlerinden olduğu günümüzde, organizasyonlar da operasyonlarını bu dönüşüme uydurmaya çalışmaktadır. Bu dönüşümün temel taşlarından birisinin de kişisel veriler olduğu üzerinde durulmaktadır. Bir başka deyişle veri ve özellikle de kişisel veri günümüzdeki büyümenin ve değişimin öncüsüdür. Kişisel verilerin akışı yeni yapıların kurulmasına, yeni iş kollarının açılmasına ve devletlerin yeni politikalar benimsemesine; bir bütün olarak yeni bir ekonominin oluşmasına yol açmıştır. Kişisel verilerin bu yeni ekonominin en önemli bileşenlerinden biri olması, kişisel verilere, içinde bulunduğumuz dijital dönüşüme kadar fark edilmemiş olan bir ekonomik değer atfetmiştir. Bu durum, teknoloji çağında kişisel verilerin geçen yüzyılın petrolü ile aynı öneme sahip olduğu şeklinde dahi açıklanmaktadır. Hal böyle olunca, doğrudan kişilerin özel hayatının ve aile hayatının gizliliği ile bağlantılı olan kişisel verilerin korunması için de yeni yöntemler yaratılması gerekliliği doğmuştur. Kanımızca unutulma hakkı kişisel verilerin korunmasına yönelik en önemli yöntemlerden biridir. Bu çerçevede, çalışmamızın birinci bölümünde unutulma hakkının temeli olan kişisel veriler ile ilgili kavramsal çerçeve ve kişisel verilerin korunmasında geçmişten günümüze temel düzenlemelere yer verilmiştir. İkinci bölümde unutulma hakkı kavramının doğuşundan başlayarak, unutulma hakkının teorik boyutu, unutulma hakkına duyulan ihtiyaç ve kişinin temel hak ve özgürlükleriyle ilişkisi çerçevesinde incelenmiş; unutulma hakkının dayanağı olan Google İspanya Kararı ve AB Veri Koruma Tüzüğüne ana hatlarıyla yer verilmiş ve Türk hukukunda unutulma hakkına yönelik hukuki düzenlemeler ele alınmıştır. Son olarak üçüncü bölümde unutulma hakkına yönelik Türk hukukundaki uygulama ile Google arama motoru ve sıklıkla kullanılan bir takım sosyal medya platformlarının unutulma hakkının yerine getirilmesi amacıyla geliştirdiği örneklere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, where digital technology is one of the most important components of the industrial revolution, organizations are trying to adapt their businesses to this transformation. It is emphasized that one of the cornerstones of this transformation is personal data. In other words, data, and especially personal data, is the pioneer of today's growth and change. The flow of personal data leads to the establishment of new structures, the opening of new business lines and the adoption of new policies by states; led to the formation of a new economy. The fact that personal data is one of the most important components of this new economy has attributed an economic value to personal data that was not realized until the digital transformation. This is even explained by the fact that in the technological age, personal data has the same importance as the oil of the last century. As such, it has become necessary to create new methods for the protection of personal data, which is directly related to the privacy of individuals' private and family life. In our opinion, the right to be forgotten is one of the most important methods of protecting personal data. In this context, in the first part of our study, the conceptual framework of personal data, which is the basis of the right to be forgotten, and the fundamental regulations from the past to the present regarding the protection of personal data are covered. In the second part, starting from the birth of the concept of the right to be forgotten, the theoretical dimension of the right to be forgotten, the need for the right to be forgotten, and its relationship with the fundamental rights and freedoms of the individuals are examined. The second part also includes the Google Spain Decision, the decision constituting the legal ground of the right to be forgotten and the General Data Privacy Regulation in general; and the regulations regarding the right to be forgotten under Turkish law. Finally in the third part, the practice of the right to be forgotten under Turkish law and brief examples developed by Google search engine and some frequently used social media platforms to fulfil the right to be forgotten are mentioned.