Türkiye'de köy üzerinden kalkınma projeleri çerçevesinde sürdürülebilir bir yerel kalkınma örneği olarak 'Uydu köy' önerisi
Satellite village' proposal as a sustainable example of local development within the framework of village development projects in Turkey
- Tez No: 732146
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN REYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Economics, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Türkiye'de kırsal kalkınma sorunları Osmanlı Devleti dönemine dayanmaktadır. Bu sorunlar; sonu gelmez savaşların yaşanması, tarımda emeğin azalması, ilkel tarım uygulamaları, eğitimsizlik, sivil toplumun gelişmemesi ve kaynaklardaki yetersizliklerden doğmuştur. Sorunların aşılması ve kırsal kalkınmanın gerçekleşmesi için çeşitli kırsal kalkınma modelleri uygulanmış ancak yetersiz kalmıştır. Neticede kırsal bölgeler her dönem ülkenin kanayan yarası olmuş ve 1950 sonrası kırdan kente göç hareketiyle bu yara daha da derinleşmiştir. Kırsaldaki sorunların aşılması ve yerelden genele doğru kalkınmanın gerçekleşmesi için birtakım öneriler sunulmuştur. Ancak bu öneriler uygulama aşamasında ya da henüz uygulanmadan rafa kaldırılmış ve ülke geneline yayılan bir etki yaratamamıştır. Ortaya atılan bu modeller kent ve kentli bakış açısıyla tasarlanmış ve kentsel nitelikleri kırsal alana taşımayı amaç edinen politikalar olmuştur. Bu anlamda kırsalın özgün dokusunun yıpratılmasına da kapı aralanmıştır. 1980 yılından sonra başlayan neoliberal piyasa anlayışı ve küreselleşmenin etkileri dünya ve ülke üzerinde ekonomik, sosyal, çevresel ve mekânsal anlamda birçok sorunu derinleştirmiştir. Nitekim ortaya atılan modeller küreselleşme ile birlikte sorunlara cevap bulamaz konuma gelmiştir. Dolayısıyla sürdürülebilir bir yaklaşımla kalkınmanın gerçekleşmesi için yeni ve modern bir model önerisine ihtiyaç duyulmuştur. Bu tez çalışmasında; Osmanlıdan bugüne politikacıların ortaya attığı kalkınma modelleri ve kalkınma deneme çalışmaları ele alınarak eksiklikleri tespit edilecektir. Devamında ise bugünün Türkiye'sinin kalkınma için alternatif koşulları ve yerel kalkınma dinamikleri üzerine incelemeler yapılarak ayrıntılı bir şekilde yer verilecektir. Belirlenen bu çerçevede küresel dünya koşullarına uygun ve bugünün sorunlarına cevap verebilen bir kırsal kalkınma modeli üzerinden şekillendirilecektir. Bu model önerisi kent ve kentli bakış açısı ile değil, tamamıyla kırsal odaklı köy ve köylü bakış açısıyla yerinde kalkınmayı amaç edilen bir yaklaşımla çerçevesi çizilecektir. Diğer modellerden farklı olarak tamamıyla devlet yatırımı ve yukarıdan aşağı gerçekleşen bir model önerisi olmamaktadır. Bunun aksine kaynakların sürdürülebilir kullanıldığı ve devlet-toplum iş birliğiyle gerçekleşen bir yaklaşımla ve toplumu ana merkeze alan bir program üzerinden şekillenecektir. Son olarak ortaya çıkan ve kalkınmanın ülke geneline yayılan bir vizyonla sağlanması için modelin uygulanabilirliği ve toplumun kalkınmadaki rolünden bahsedilerek değerlendirmeler yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Rural development problems in Turkey mainly date back to the Ottoman Empire period. These problems have arisen from endless wars, reduction of labor in agriculture, primitive agricultural practices, lack of education, lack of development of civil society, inadequacy in state resources. To overcome the problems, to realize rural development, education-based rural development policies have been applied but have been insufficient. Because of this, the countryside has been the bleeding wound of the country every term, and this wound has become deeper with the migration movement from the countryside to the city after 1950. Several suggestions have been presented to overcome the problems in the countryside and to realize the development from the local to the general. However, these recommendations have been shelved at the implementation stage or before they have been implemented yet and have not had an impact that has spread throughout the country. These models that have been put forward have been designed from an urban and urban perspective and have been policies aimed at bringing urban qualities to the rural area. In this sense, the door has been opened to the deterioration of the original texture of the countryside. After 1980, The neoliberal understanding of the market that started after this process and the effects of globalization have deepened many economic, social, environmental, spatial problems in the world and the country. In this thesis, the development models and development trials put forward the politicians from the Ottoman Empire to the present will be discussed and their deficiencies will be determined. the continuation, alternative conditions for development and local development dynamics of today's Turkey will be examined in detail. In this determined framework, it will be shaped through a rural development model that is suitable for global world conditions and can respond to today's problems. This model proposal will be framed not with an urban and urban perspective, but with an approach aimed at on-site development with a completely rural-oriented village and peasant perspective. Unlike other models, there is no government investment, a top-down model proposal. On the contrary, it will be shaped through a program that puts the society at the center, with an approach that uses resources sustainably and with state-society cooperation. Finally, evaluations will be made by mentioning the applicability of the model and the role of the society in development to provide the development with a vision that spreads throughout the country.