Lise düzeyi programlama eğitiminde probleme dayalı öğrenmeye yönelik mini-sumo robotik programlama etkinliklerinin öğrencilerin yaratıcı düşünme ve bilgi işlemsel düşünme becerilerine etkisi
The effect of mini-sumo robotic programming activities for problem-based learning in high school programming education on students' creative thinking and computational thinking skills
- Tez No: 732145
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER YAKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada lise düzeyi programlama eğitiminde probleme dayalı öğrenmeye (PDÖ) yönelik mini-sumo robotik programlama etkinliklerinin, öğrencilerin yaratıcı düşünme ve bilgi işlemsel düşünme becerilerine etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma 5 oturumluk süre içerisinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Eyüp Aygar Fen Lisesi, Bilgisayar Bilimi Kur 2 dersini alan 120 10.sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada“Ne kadar yaratıcısınız?”(How creative are you?), yaratıcılık ölçeği ile Bilgi İşlemsel Düşünme Becerileri (BİDB) Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca araştırmada elde edilen nicel bulguları desteklemek amacıyla açık uçlu anket formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen nicel veriler, veri analizi paket programı (SPSS 26.0) kullanılarak analiz edilirken, açık uçlu anket formu ile elde edilen verilerde içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırma sürecinde ölçme araçlarından elde edilen veriler normal dağılım gösterdiğinden, analizler parametrik testler ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda,“Ne kadar yaratıcısınız?”(How creative are you?) ölçeği ile edilen puanlar incelendiğinde, deney grubu öğrencilerinin yaratıcılık puanlarında artış gözlendiği ve deney grubu öğrencilerinde, kontrol grubu öğrencilerine göre yaratıcılık puanlarında anlamlı bir fark elde edildiği bulgusuna ulaşılmıştır. Elde edilen etki değeri ise uygulamanın yüksek düzeyde bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmasını sağlamıştır (Eta kare=0.23). BİDB ölçeği ile elde edilen puanlar incelendiğinde deney grubu öğrencilerinin ölçeğin alt boyutu olan işbirlikli öğrenme ve eleştirel düşünme alt boyutu ile farklı düşünme alt boyutuna ilişkin puanlarında deney grubu ile kontrol grubunun puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu ve bu farkın etki değeri ile de farkın tesadüfi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca deney ve kontrol gruplarının BİDB ölçeği toplam ölçek puanına ilişkin de istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Deney grubu öğrencilerine uygulanan açık uçlu anket formu ile elde edilen verilerde, nicel bulguların desteklendiği ayrıca istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmayan BİDB ölçeği problem çözme ve algoritmik düşünme alt boyutlarının gelişimine ilişkin de bulguların yer aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the effects of mini-sumo robot programming activities for problem-based learning (PBL) on the creative thinking and computational thinking skills of high school programming students. The study was conducted over a 5-session period. The study group consisted of 120 10th grade students of Eyüp Aygar Science High School, computer science course 2. The study was conducted using a quasi-experimental design with a pre-test-post-test control group, one of the quantitative research methods.“How creative are you?”the Creativity Scale, and the Computational Thinking Skills Scale (CTSS) were used. In addition, to support the quantitative results obtained in the study, an open-ended questionnaire was used. While the quantitative data obtained as a result of the research were analyzed using the data analysis package program (SPSS 26.0), the content analysis was performed on the data obtained using the open-ended questionnaire. Since the data obtained from the measurement instruments during the research process had a normal distribution, the analyzes were performed using parametric tests. As a result of the research“How creative are you?”When examining the scores obtained with the scale (How creative are you?), it was found that the creativity of the students in the experimental group increased and that there was a significant difference between the creativity scores of the students in the experimental group and those in the control group. The effect value obtained, on the other hand, suggested that the application had a high efficiency (Eta squared = 0.23). When examining the scores obtained with the scale CTSS, there is a statistically significant difference between the scores of the experimental group and the control group in the scores of the sub-dimensions Cooperative Learning and Critical Thinking of the students of the experimental group, which is the sub-dimension of the scale, and in the sub-dimension Different Thinking, and that the effect value related to this difference and the difference between them is random. It was found that no conclusion was drawn. In addition, it was found that there was a statistically significant difference in the total scale of the CTSS scale between the experimental and control groups. In the data obtained with the open questionnaire for the students of the experimental group, it was found that the quantitative results were supported and there were also results related to the development of the sub-dimensions of problem solving and algorithmic thinking of the scale CTSS, which showed no statistically significant difference.