Yapı-zemin etkileşiminin binaların deprem davranışına etkisinin sonlu elemanlar yöntemiyle incelenmesi
Investigating the effect of soil-structure interaction on the earthquake behavior of buildings by finite element method
  1. Tez No: 732170
  2. Yazar: YÜKSEL YÖNET
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS DERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada zemin sınıfının ve bina kat sayısının yapı-zemin etkileşimine etkisi Sap2000 ve İdeCAD ticari programları ile sonlu eleman analizi yapılarak incelenmiştir. Temelin ankastre olması durumunun yanında, temel altındaki zeminin yaylar kullanılarak modellendiği Winkler yöntemi ile analizler gerçekleştirilmiştir. Sonlu elemanlar analizleri sonucu yapının doğal frekansları ve periyotları gibi dinamik parametrelerinin zemin-yapı etkileşiminden nasıl etkilendiği irdelenmiştir. Temel altındaki zeminin yaylar ile sonlu eleman modellenmesi sırasıda dikkate alınan zemin sınıfları için zemin etüdü raporlarından alınan zemin yatak katsayıları kullanılmıştır. 4, 8 ve 12 katlı yapılar için gerçekleştirilen sonlu eleman analizleri sonucu elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak çizelgeler ve grafikler halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the ground class and the number of floors of buildings on the soil-structure interaction was investigated by performing finite element analysis with Sap2000 and IdeCAD commercial programs. In addition to the fixed supported foundation condition, analyses were carried out using the Winkler method, in which the soil under the foundation was modeled using springs. As a result of finite element analyses, how the dynamic parameters of the structure such as natural frequencies and periods are affected by the soil-structure interaction has been examined. The soil bearing coefficients taken from the soil survey reports were used for the soil classes considered during the finite element modeling of the soil under the foundation with springs. The results obtained as a result of the finite element analyses carried out for 4, 8 and 12 storey buildings are given comparatively by tables and graphics.