Konjenital kalp hastalığı tanılı ve girişim uygulanmış olan hastalarda hayat kalitesi
The quality of life in children with congenital heartdisease underwent an intervention
- Tez No: 732179
- Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR MEŞE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Konjenital kalp hastalıkları hastalıklı çocukların ve onların ailelerinin hayatlarını etkileyen en yaygın kronik çocukluk ça ı kronik hastalıklarından birisidir. Çocukların hayat kalitesinin de erlendirilmesi 1980' lerde kullanılmaya ba lamı olup, son zamanlarda tedavi seçeneklerinin kar ıla tırılmasında ve etkinliklerinin de erlendirilmesinde ve günlük klinik uygulamada yaygın olarak kullanılmaktadır. Method: Çalı mamızda Dr. Behçet Uz Çocuk Sa lı ı ve Hastalıkları E itim ve Ara tırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Biriminde Nisan 2011 – Haziran 2011 tarihleri arasında konjenital kalp hastalı ı tanılı ve giri im uygulanmı olan 8 -16 ya ları arasında 52 hastaya SYK anketi olan ConQol uygulanmı tır. Bulgular: 8 – 11 ya grubunda kontrol grubuna göre ConQol ndeks Skor anlamlı bulunmadı. Bu grupta endi eli veya sinirli hissetme, ko u turabilme, spor ve egzersiz yapılmasına izin verilmesi ve arkada lara ayak uydurabilme sorularında kontrol grubuna göre anlamlı fark bulundu. 12 - 16 ya grubunda kontrol grubuna göre ConQol ndeks Skor anlamlı bulundu. Bu grupta spor ve egzersiz yapılmasına izin verilmesi, arkada lara ayak uydurabilme ve kulübe gitme veya okul dı ında aktivitelere katılma sorularında kontrol grubuna göre anlamlı fark bulundu. Sonuç: Konjenital kalp hastalıklı çocuklarda ya am kalitesi özellikle fiziksel aktivite kısıtlanmasından etkilenmektedir. Ayrıca bu hasta grubu anksiyete içinde bulunabilir. Fiziksel aktivite kısıtlamasında ve anksiyetede aileler önemlidir.
Özet (Çeviri)
Congenital heart disease is one of the most common pediatric chronic illnesses that can have an impact on the lives of affected children and their families. Assessment of the children's quality of life began at the 1980' s and nowadays it is widely used in the daily clinical practice as a means for comparison of treatment options and evaluation of their effectiveness. Methods: In our study, the ConQol questionnaire is applied to 52 children between 8 – 16 years old, with congenital heart disease and underwent an intervention at Dr. Behcet Uz Children' s Health and Diseases and Education and Research Hospital, Pediatric Cardiology Unit between at April 2011 – June 2011. Results: The ConQol Index Score were not found significant between 8 – 11 year old patient and control groups. In this group we found significant difference againts to control group in the questions about being picked on and teased, being able to run about, being allowed to do sports and exercise, being able to do keep up with friends. The ConQol Index Score were found significant between 12 – 16 year old patient and control groups. In this group we found significant difference againts to control group in the questions about being allowed to do sports and exercise, being able to do keep up with friends, being able to go to clubs / do activities outside of school. Conclusion: The quality of life in children with congenital heart disease is affected by especially reduce physical activity. This patient group may be in anxiety.