Kur'an'a göre Müslüman toplum yapısı
Muslim society structure according to the Qur'an
  1. Tez No: 732180
  2. Yazar: MERYEM NUR FİRDEVS GÜLAÇAR ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SELİM AYDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kur'an-ı Kerim, insana bütüncül bir şekilde yaklaşmış, insan hayatına dair çok yönlü bir yaşam biçimi sunmuştur. Yalnızca insanın dinî hayatına değil, gündelik hayatına da rehberlik etmiştir. Nitekim Kur'an-ı Kerim'de dinî, sosyal, ticarî, ahlâkî alana dair birçok âyetin bulunduğu görülmektedir. Bununla birlikte toplumsal yaşama dair de çok sayıda âyet bulunmakta, bilhassa toplumsal ilişkiler birçok yönden ele alınarak ilkeler üzerine bina edilmektedir. Kur'an'a Göre Müslüman Toplum Yapısını incelediğimiz bu çalışmamızda amacımız, Kur'an'ın insan hayatı üzerinde sadece bireysel manada değil toplumsal manada da belirleyici olduğunu göstermektir. Bu noktada Kur'an'ın hitap ettiği ilk toplum olan Arap toplumu, çalışmamız için önemlidir. Bu Arap toplumuna yaşantısındaki bazı sıkıntılar sebebiyle“Cahiliye Toplumu”denmiştir. İslam'ın bu toplum üzerinde yaptığı değişimler konumuz için önem arz etmektedir. Cahiliye toplumunun dini, sosyal, ticari ve ahlâkî yönü incelendiğinde, İslam'ın nüzulü ile iyi yönlerin devam ettirildiği, kötü sayılacak hususların ıslah edildiği, bazı çirkin şeylerin tamamen kaldırıldığı ve köklü değişimlerin yapıldığı görülmektedir. Nitekim Allah ve Hz. Muhammed'in koyduğu ilkeler ile“Cahiliye Toplumu”olarak anılan bir toplumdan Saadet Asrı denilen bir toplum oluşturulmuştur. Bunun için çalışmamızın birinci bölümünde cahiliye toplumunun hayatına dair bazı hususları örneklendirip bu toplumun ardından oluşan Müslüman toplumun erdemlerine, bazı kritik noktalarına değindik. İkinci bölümde ise Kur'an-ı Kerime göre Müslüman toplumdaki ilişkiler hususunda bulunan âyetleri inceledik. İncelediğimiz âyetler ile belli konu kategorilendirmeleri yaptık. Müslüman toplum yapısının Kur'an'a göre incelenmesi, Kur'an'ın toplum yapısına dair sunduğu emirler, yasaklar ve tavsiyeler bizlere Kur'an-ı Kerim'in oldukça kapsamlı olduğunu, insanın doğası ile oldukça uyumlu olduğunu göstermektedir. Ayrıca incelediğimiz iki farklı toplum yapısına dair veriler, Kur'an'ın bir toplum üzerindeki etkisini, sağladığı olumlu gelişim ve değişimi görmemizi sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Holy Qur'an has approached human in a holistic way and presented a versatile way of life regarding human life. Qur'an has guided not only religious life of man but also his daily life. As a matter of fact, it is seen that there are many verses in the Qur'an on religious, social, commercial, and moral areas. However, there are many verses about social life, especially social relations are discussed in many ways and built on certain principles. The aim in this study, which examines the Muslim Community Structure in the Qur'an, is to show that the Qur'an has a determining role on human life both in individual and social sense. At this point, the Arab society, where the Qur'an was revealed, is important for this study. The Arab society was called the Society of Ignorance because of some problematic manners in life. The changes that Islam made on this society are important for our subject. When the religious, social, commercial and moral aspects of the Ignorant Society are examined, it is seen that the good aspects were continued, the bad aspects were corrected, some ugly manners were completely removed and radical changes were made with the arrival of Islam. Thus, a society called the Age of Bliss was formed from a society known as the Ignorance Society with the principles set by Allah and the Prophet Muhammad. For this reason, in this study, we first exemplified some aspects of the life of the Ignorance Society and touched on the virtues and some critical points of the Muslim society that emerged after this society. In the second part, the verses about the relations in the Muslim society are examined according to the Qur'an. We made certain subject categorations with the verses examined in this study. Examining the structure of Muslim society according to the Qur'an, the orders, prohibitions and recommendations of the Qur'an about the structure of society demonstrate us that the Qur'an is quite comprehensive and is quite compatible with human nature. In addition, the data on the two different social structures examined in this study enables us to see the Qur'an's effect on a society which provides the positive development and change.