Covid-19 pandemisinde perakende sektöründe kanal entegrasyonu ve performans ilişkisi: Stratejik çevikliğin aracılık rolü
The relationship between channel integration and performance in the retail industry in the covid-19 pandemic: The mediating role of strategic agility
  1. Tez No: 732192
  2. Yazar: EMİNE YILDIZ BUNYATOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YENİDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tez kapsamında, perakende sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin Covid-19 pandemisinde gerekli değişimlere ne ölçüde kolay ve hızlı gerçekleştirebildiği, fiziksel (offline) ve çevrimiçi (online) kanalların ne ölçüde koordineli ve entegre kullanılabildiği ve söz konusu uygulamaların işletme performansına etkisi araştırılacaktır. İlintili olarak, bu tez araştırmasında kanal entegrasyon düzeyinin stratejik çeviklik aracı değişkeni vasıtasıyla performans üzerinde etki yaratabileceği varsayılmıştır. Araştırmanın temel hipotezi, kanal entagrasyon düzeyinin işletme performansını stratejik çeviklik değişkeni aracılığıyla pozitif yönde etkileyeceği üzerinedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, it will be investigated how easily and quickly the businesses operating in the retail sector can make the necessary changes in the Covid-19 pandemic, to what extent physical (offline) and online (online) channels can be used in a coordinated and integrated manner, and the effect of these applications on business performance. Relatedly, in this thesis, it is assumed that the level of channel integration can have an impact on performance through the strategic agility tool variable. The main hypothesis of the research is that the level of channel integration will positively affect business performance through the strategic agility variable.