Teknolojinin gelişimi ve istihdamın dönüşümü
Development of teknology and state of employment
  1. Tez No: 732193
  2. Yazar: MUHAMMED SAİD ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR KÖKOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Teknoloji insan yaşamının vazgeçilmez bir parçasıdır. Ancak teknoloji bir yandan insan yaşamın olmazsa olmazı olduğu kadar, bir yandan da insan yaşamını zaman zaman tehdit eder konumda olmuştur. Hayatın idame edilmesi ve insani gereksinimlerin temini için belli bir emek ve gayretin ortaya konulması gerekmektedir. Bu nedenle emek de aynı teknoloji kadar vazgeçilmez bir olgudur. Bu bağlamda teknoloji birçok alanda olumlu veya olumsuz etkileri olduğu gibi, hayatın merkezinde olan emek veya çalışma kavramına da olumlu veya olumsuz etkileri olacağı kaçınılmazdır. Bundan dolayıdır ki, iktisadi perspektifte teknoloji ve çalışma ilişkisi daima tartışma konusu olmakla beraber bu konuda çözüm arayışlarında bulunulmuştur. James Watt tarafından buhar makinesinin geliştirilmesiyle başlayan sanayi devrimiyle çalışma kavramı toplu üretim mekanizması olan fabrika sistemiyle yepyeni bir boyut kazanmıştır. Artık bireysel ve yerel gereksinimler için çalışmak ve üretmek yavaş yavaş ortadan kalkmakta veya azalmakta olan bir sürece geçiş yapılmıştır. Bu sebeple istihdam veya işsizlik kavramı son derece önemli hale gelmiştir. Teknolojik gelişmelerin her geçen gün artış göstermesiyle bilek gücünün yerini makinelere ve robotlara devredildiği bilinen bir gerçektir. Bu bilgiler ışığında tezin ana konusu emeğin önemi ve teknoloji istihdam ilişkisi olmakla beraber, teknolojinin iktisadi kavramlardan olan ekonomik kalkınma, küresel rekabet, işgücü ve sendikalaşma gibi alanlara olan etkileri değerlendirilmekte olup, bu konuda farklı görüşlere de yer verilmektedir. Bunun yanında teknolojik gelişmelerin gelişmiş ülkeler ve ülkemiz ile ilişkileri ele alınıp, istatistiksel veriler ışığında bazı değerlendirilmelere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Technology is an indispensable part of human life.Technology, on the one hand, is a must for human life, and on the other hand, it has been in a position to threaten human life at times. A certain effort is required for the maintenance of life and the provision of human needs.For this reason, effort is an indispensable phenomenon as much as technology.Within this context, besides the positive and negative effects of technology in many areas, it is inevitable that it has similar effects on the concepts of effort and labor, which serve a very important purpose in life.Therefore, in the economic perspective, the relationship between technology and labor has not only been the subject of discussion, but also a solution has been sought for the relationship between these two concepts. With the industrial revolution that began with the development of the steam engine by James Watt, and the factory system, which is a mass production mechanism, the concept of labor has gained a whole new dimension. Nowadays,labor and producing for individual and local needs get into a process which has been gradually decreasing and disappearing.That's why the concept of employment and unemployment has become extremely important.It is a known fact that manpower has been replaced by machines and robots with the increase in technological developments day by day.In the view of such information,the main subject of this thesis, besides the importance of effort and the technology-employment relationship, the effects of technology on economic concepts such as economic development, global competition, labor force and unionization are evaluated.Different opinions are also included in this issue.In addition, it is taken the relations of technological developments with developed countries and our country in hand ,by giving some considerations.