Teknolojik değişim-otantiklik ilişkisinin Martin Heidegger'in ontolojisi temelinde analizi
The relationship between technological change and authenticity based on Martin Heidegger's ontology
  1. Tez No: 732196
  2. Yazar: MEHMET OĞUZ ERÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Teknolojinin her geçen gün daha önemli bir hale geldiği modern dünyada insan, kendisini teknolojik değişimin içerisine düşmüş olarak bulmaktadır. Teknolojik değişimle birlikte dünya, birbirine ulaşmanın ve iletişim kurmanın daha kolay olduğu bir yer haline gelmektedir. Ulaşılabilirliğin her geçen gün artmasıyla birlikte de her şey daha kolay anlaşılıyor gibi görünürken anlam gizli kalmaktadır. Böylece lakırtı, Antik Yunan'daki köklerinden koparılmış merak ve müphemliğin toplumda yaygınlaştığı görülmektedir. Bu durumun etkisi altında insanlık, sürekli artan değişime uyum sağlamaya çalışmaktadır. Heidegger'in modern teknolojinin doğasını“çerçeveleme”olarak belirlemesinde ortaya çıkan“varlığın unutulmuşluğu”kavramı da teknolojik değişim içerisinde belirginleşmektedir. Bu durumun kaynağı teknolojik değişimin bozma ve onarmanın bir zinciri olan doğasında, başka bir ifadeyle dönüşümde aranmaktadır. Teknolojik değişimle birlikte insan dijital, biyolojik ve sosyal olarak dönüşmektedir. İnsanın“bir-şey-için bakış”altında“muamele etme”sırasında çevreleyen dünyasını ve kendisini keşfetmesinin görünümünde malzemeyi keşfetmesiyle başlayıp makineye yönelen, makinenin dijitalleşmesiyle birlikte de teknolojik ürüne odaklanan bir değişim yaşanmaktadır. Teknolojik ürünlerin dijital dönüşümünde her şeyin, öncelikle ölçümlenebilir daha sonra da hesaplanabilir olması sağlanırken insanın teknolojik ürünlerle ilişkisi“arka-plandalık”üzerine kurulu olmaktadır. Bunun yanında, dijital dönüşümün beraberinde getirdiği dijital varlıkların varoluşu gayri-otantik olarak belirlenmektedir. Biyolojik zenginleştirme çalışmalarının insanın fırlatılmışlığındaki tasarım imkanlarını arttırdığı dile getirilmektedir. Sosyal dönüşümde zamanla daha ulaşılabilir hale gelen bireyin ön plana çıkması ve ortalama-hergünkülüğün değişimi tartışılmaktadır. Teknolojik değişimle birlikte otantik varoluşunu sürdüren bireyin daha otantik, gayri-otantik varoluşunu sürdüren bireyinse daha gayri-otantik olduğu analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the modern world, where technology is becoming more important every day, people find themselves falling into technological change. With technological change, the world is becoming a place where it is easier to reach each other and communicate. In a world where accessibility is increasing day by day, everything seems to be understood more easily, while the meaning remains hidden. Thus, it is seen that idle talk, curiosity, which has been cut off from the roots of Ancient Greek and ambiguity have become widespread in society. Under the influence of this situation, people try to adapt to the ever-increasing change. However, the concept of“oblivion of being”, which emerged in Heidegger's determination of the nature of modern technology as“framing”, also becomes evident in technological change. The source of this situation is sought in the nature of technological change, which is a chain of disruption and repair, in other words, transformation. With technological change, people are transforming digitally, biologically and socially. There is a change in appearance of human being's discovery of his surrounding world and himself while treating for-the-sake-of-which heading for machine after starting with discovery of material and focusing on technological product with the digitalization of the machine. In the digital transformation of technological products, it is ensured that everything is measurable and then calculable, while the relationship of people with technological products is based on“background”. In addition, the existence of digital assets brought about by digital transformation is determined as non-authentic. It is stated that biological enhancement studies increase the“design”possibilities in human throwness. The ever-increasing importance of the individual, who has become more accessible over time, and the change in the“average-everydayness”in social transformation are discussed. It is analyzed that the individual who maintains his authentic existence with the technological change is more authentic, and the individual who maintains his non-authentic existence is more inauthentic.