Baudrillard'ın iletişim kuramı bağlamında dijital savaş haberciliği uygulamalarının incelenmesi: Liveuamap örneği
Examination of digital war reporting applications in the context of baudrillard's communication theory: Liveuamap sample
  1. Tez No: 732198
  2. Yazar: İPEK KARAKOYUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA MORVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Fransız düşünür Jean Baudrillard, ortaya koyduğu çalışmaların büyük bir bölümünde kapitalizmin doğasını ve medyanın da sistemin sürekliliği adına sağladığı katkıyı açıklamayı hedeflemiştir. Baudrillard'a göre mevcut sistem; özellikle tüketim, kültür, savaş ve sanat gibi konularda gerçeklik olgusunu bir kökenden yoksun bırakarak, modeller aracılığıyla tekrar türetmektedir ve kökeninden yoksun bırakılan gerçekliği de hiper-gerçeklik olarak tanımlamıştır. Medya ve kitle iletişim araçları ise bu amaç doğrultusunda hem büyük bir sorumluluğa sahip hem de bu dönüşümden en çok etkilenen alanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı ise günümüzde var olan dijital savaş haberciliği uygulamalarının izler kitle tarafından hangi amaçla ve nasıl kullanıldığını anlamaya çalışmak ve bu uygulamaların, izler kitlenin savaş olgusuna karşı yaklaşımına etkisini Baudrillard'ın iletişim kuramı bağlamında analiz etmektir. Bu doğrultuda çalışmanın literatür bölümünde savaş olgusunun ve savaş haberciliğinin tarihsel süreç içerisinde yaşadığı dönüşümler ile Baudrillard'ın iletişim ve kitle iletişim araçları ile ilgili ortaya koyduğu çeşitli kavramların tanımları incelenecektir. Araştırma bölümünde ise izler kitleden elde edilen bulgular, Baudrillard'ın kavramları ile yorumlanacaktır. Çalışmanın örneklemini LiveUAmap savaş haberciliği uygulamasını düzenli olarak takip eden izler kitle oluşturmaktadır. Çalışma metodolojisi olarak ise etnografik çalışma yöntemi tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
French thinker Jean Baudrillard, in most of his work, aimed at explaining the nature of capitalism as well as the contribution made by the media for the sake of perpetuity of the system. For him, the present system rederives the phenomenon of reality, by depriving it of an origin, especially in the subjects such as consumption, culture, war, and art, through the models, and he redefines that deprived phenomenon as a hyper-reality. The media and mass media appear to have a great responsibility as for that purpose and be the most influenced by this transformation. What this study seeks is to understand the motives of the audience of digital war-journalism applications and the way they use them as well as to analyze the effects of such applications on the audience's approach to the war in the context of Baudrillard's mass media theory. Accordingly, the transformation that the phenomenon of war and war journalism underwent through the historical process, along with the concepts put forth by Baudrillard regarding communication and mass media, will be investigated in the chapter literature. In the chapter devoted to research, evidence elicited from the sample audience will be construed in line with Baudrillard's concepts. The audience that regularly follows the war-journalism application LiveUAmap constitutes the sample. The study adopts the ethnographic methodology by preference.