Simülasyon teorisi bağlamında Nerve filmi ve Clickbait dizisinin analizi
Analysis of the movie Nerve and Clickbait in the context of simulation theory
  1. Tez No: 735858
  2. Yazar: FAHRETTİN ERSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
İçinde bulunulan 21. yy. dijital bir süreci beraberinde getirmiştir. Teknolojik gelişmeler her alanda ilerleme göstermiş, farklı evrenler meydana getirmiştir. Gerçeklik algısı insan tasavvurundan çıkarak; ayırt etme ve fark etme özellikleri yitirilmeye başlanılmıştır. Jean Baudrillard ve onun kuramı olan simülasyon, 21. yy dünyasının gelişimini 1980'li yıllarda ele almıştır. Bu çağ televizyon ile başlayıp sinema ve sanal evrenlerin oluşumunun yolunu çizen medyanın, sosyalleşmesi üzerinden ilerleme göstermiştir. Sinema sektörü, içinde yer alan dizi ve filmler çağın özetini bildirmektedir. Bu çalışmada incelenen Nerve filmi ve Clickbait dizisi bize simülasyon evreninin nasıl kurgulanıp işlerlik kazandığını ortaya koymuştur. Ele alınan bu çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi kullanılarak dizi ve filmin senaryosunun ve kurgusunun analizi yapılmıştır. Sosyal medyanın teknolojik gelişmeler ile birlikte insanı irade, gerçeklik, gözetim konularında algısal bağlamda hareket alanını kısıtlayan ve değiştiren bir mecraya dönüştürdüğü sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The 21st century we are in has brought along a digital process. Technological developments have made progress in every field and have created different universes. Reality perception comes out of human imagination; distinguishing and noticing features have begun to be lost. Jean Baudrillard and his theory, simulation, dealt with the development of the 21st century world in the 1980s. This era started with television and progressed through the socialization of the media, which paved the way for the formation of cinema and virtual universes. The series and films in the cinema industry report the summary of the era. The movie Nerve and the Clickbait series, which we will examine in our study, show us how a simulation universe is constructed and becomes operational. In our study, by using content analysis, one of the qualitative research methods, an in-depth analysis of the scenario and editing of the TV series and movies will be made, and it will be tried to explain how people live or are kept alive in a simulation