Elazığ İlinde içme ve kullanma suyu ihtiyacının tespiti
Determination of drinking and using water in Elazığ province
  1. Tez No: 68104
  2. Yazar: MUSTAFA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ELAZIĞ İLİNDE İÇME VE KULLANMA SUYU İHTİYACININ TESPİTİ (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa YÜKSEL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 1997 ÖZET Bu çalışmada Elazığ ilinin içme ve kullanma suyu ihtiyacının tespiti araştırılmıştır. Araştırmanın verileri konutlara yönelik hazırlanmış 350 anket uygulaması ve Elazığ belediyesinden sağlanmıştır. Anketlerin analizi çok boyutlu istatistiksel teknikler; faktör analizi, stepwise regresyon analizi ve varyans analizi ile yapılmıştır. Bu analizlerin neticesinde su tüketimini tahmin edebilecek çok boyutlu bir model oluşturulmuştur. Bunun yanında il'deki mevcut su tüketim çeşitleri incelenmiş ilin 40 yıl sonraki su ihtiyacı iller Bankası Yönetmeliği'ne göre hesap edilmiştir. 1996 yılı itibariyle mevcut su kuyularının arzı 47.304xl06 m3/yıl'dır. Bulguların değerlendirilmesinde elde edilen sonuçlara göre gelecekteki su tüketim talebinin artış gösterdiğidir. 2006 yılından itibaren su tüketim ihtiyacının mevcut kuyu su arzı ile karşılanamayacağı belirlenmiştir. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : İçme Suyu temini, su ihtiyacı, Elazığ Sayfa Adedi: 120 Tez Yöneticisi : Prof.Dr.M.Haluk ÇELİK
Özet (Çeviri)
11 DETERMINATION OF DRINKING AND USING WATER IN ELAZI? PROVINCE (M.Sc. Thesis) Mustafa YÜKSEL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 1997 ABSTRACT In this study, it has been aimed to determine what the demand of drinking and using water in Elazığ province. The data of this study incorporates 350 questionnaires which are conducted towards houses. The analysis of this study is conducted through multivariate statistical techniques; factor analysis, stepwise regression, corelations analysis and varriance analysis. As a consequence of these analyses,a multivariate model, which forecasts, water consumption has been developed. Besides, present water consumption of Elazığ was examined the province's water demand for the next 40 years and estimated according to the directive of the Iller Bank. As of the year 1996, supply of existing water wells is 47.304 x 103 m3 / year. According to the results which are obtained from the evaluation of findings, water demand in the following years will increase. From the year 2006, demand of water consumption will not be met by the existing water supply. Science Code : Key Words : Supply of Drinking water, Water Demand, Elazığ, Page Number : 120 Adviser : Prof.Dr..M.Haluk ÇELÎK