Geleneksel Artvin yemekleri
Traditional Artvin dishes
  1. Tez No: 732201
  2. Yazar: NAZAN ÖNEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Gastronomy and Culinary Arts, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Tarih boyunca insanların yaşamlarını sürdürebilmek ve nesillerinin devamlılığını sağlayabilmek amacıyla gerçekleştirdikleri yeme eylemi, her ne kadar sıradan bir olgu olarak görülse de insan yaşamının çok önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Her toplumun kendi iç dinamiğine bağlı olarak oluşturmuş olduğu bir yeme kültürü bulunmaktadır. Bu kültürün oluşmasında coğrafya, iklim ve gelenekten gelen alışkanlıklar önemli bir yer tutmaktadır. Artvin, kültürel etkileşime açık bir coğrafi özelliğe sahip olmasının yanı sıra, iklimsel özellikleri sebebiyle ve yemeklerin icrasında kullanılan hammaddelerin çeşitliliği bakımından da zengin bir yemek kültürünün oluşması için uygun zemine sahiptir. Çalışmamızda bu kültürel zenginliği ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Derleme yöntemi kullanılarak oluşturulan çalışmamız iki ana bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde Artvin coğrafi özellikleri bakımından incelenmiştir. İkinci bölümde ise derlenen yüz on sekiz yiyecek incelenerek Artvin yemek kültürünün ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Yemekler oluşturulurken kullanılan malzemelerin elde edilişi, yemeklerin yapılış ve sunum aşamalarında etkili olan geleneksel ve coğrafi etkiler incelenmiştir. Sonuç kısmında ise yapılan incelemeler sonucunda elde edilen bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the act of eating, which people have done throughout history in order to survive and ensure the continuity of their generations, is seen as an ordinary phenomenon, it constitutes a very important part of human life. Each society has a food culture that it has created depending on its own internal dynamics. Geography, climate and habits from tradition have an important place in the formation of this culture. In addition to having a geographical feature open to cultural interaction, Artvin has a suitable ground for the formation of a rich food culture due to its climatic characteristics and the diversity of the raw materials used in the execution of the dishes. In our study, it is aimed to reveal this cultural richness. Our study, which was created using the compilation method, consists of two main parts. In the first part, Artvin has been examined in terms of its geographical features. In the second part, it is aimed to reveal the food culture of Artvin by examining the compiled dishes. The traditional and geographical effects, which are effective in obtaining the materials used in the preparation of the dishes, in the preparation and presentation of the dishes, were examined. In the conclusion part, the findings obtained as a result of the examinations were evaluated.