TBDY 2018'e göre kirişsiz döşemeli sistemli betonarme yapıların deprem davranışının perde oranına göre incelenmesi
Investigation of seismic behavior of reinforced concrete structures with beamless floor system according to TBDY 2018 according to curtain ratio
  1. Tez No: 732205
  2. Yazar: SULTAN HASKILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SERDAR ECEMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çalışmada Etabs programında aynı yönlü perde sayıları sabit tutularak farklı şekillerde yerleştirilmiş 4 model tanımlanmıştır. modeller üzerinde iki farklı perde kalınlıkları, 3 farklı yöntemle hesaplanmış olan perde oranları ve elde edilen verilere göre uzunlukları değiştirilerek TBDY 2018'e göre mafsallı ve mafsalsız olarak toplam 48 model elde edilmiştir. Analiz sonucuna göre elde edilen deplasmanlar, kesme kuvvetleri ve periyot sonuçları incelenip karşılaştırmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
in this study, the Eebs program sme-sided curtains are defined as 4 different models in different ways. Two differentcurtain thicknesses are used in the models. Three different mothods were used to calculate the curtain rations. the lengths were obtained according to the curtain ratios. According to TBDY 2018 conditions, a total of 48 models with and without articulation were created. Analiysis results displacement, shear forces and period result are obtained.