Okul öncesi eğitim kurumları öğretmenlerinin örgütsel sessizlik düzeyleri
Organizational silence levels of teachers of preschool education institutions
- Tez No: 732206
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA POLAT HÜSREVŞAHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmada okul öncesi öğretmenlerinin örgütsel sessizlik düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tarama modelindeki bu araştırmanın örneklemini Mersin ili ve ilçelerinde bulunan kamu okul öncesi eğitim kurumlarında görevli 364 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma verileri“Örgütsel Sessizlik Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, t-Testi, ANOVA, kullanılmıştır. Araştırma, okul öncesi öğretmenlerinin örgütsel sessizlik düzeylerinin“yüksek”olduğunu göstermektedir. Okul öncesi öğretmenlerinin eğitim düzeyleri ve çalıştıkları okul türüne göre örgütsel sessizlik algılarında anlamlı bir farklılık bulunmadığı görülmüştür. Ancak okul öncesi öğretmenlerinin örgütsel sessizlik düzeyleri, yaş, mesleki kıdeme ve çalışılan okuldaki mesleki kıdeme göre örgütsel sessizliğin yönetici faktöründe anlamlı biçimde farklılıklar göstermektedir. Yaşı 30 ve daha altında yaş aralığına sahip olan öğretmenlerin sessizlik düzeyleri 41-50 yaşa arasındakilere göre daha yüksektir. Mesleki kıdemi, mesleki kıdemi 6-10 olanların sessizlik düzeyleri, kıdemi 16-20 yıl arasındakilerden anlamlı olarak daha yüksektir. Yine araştırmada çalışılan okuldaki kıdemi 1-5 yıl aralığında olan öğretmenlerin sessizlik düzeyleri, çalışılan okuldaki kıdemi 11-15 yıl olanlardan anlamlı olarak daha yüksek olduğu bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına dayanarak, okul yöneticilerinin okullarında daha demokratik bir yönetim anlayışı benimsemeleri önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the organizational silence levels of preschool teachers. The sample of this research in survey model consists of 364 teachers working in public pre-school education institutions in Mersin province and its districts. Research data were collected with the“Organizational Silence Scale”. Arithmetic mean, t-Test, ANOVA were used in the analysis of the data. The research shows that preschool teachers' organizational silence levels are“high”. It has been observed that there is no significant difference in the perceptions of organizational silence according to the education levels of preschool teachers and the type of school they work in. However, organizational silence levels of preschool teachers show significant differences in the managerial factor of organizational silence according to age, professional seniority and professional seniority at the school where they work. The silence levels of teachers whose age is 30 and below are higher than those between 41-50 years old. The silence levels of those with professional seniority of 6-10 years are significantly higher than those with 16-20 years of seniority. Again, in the study, it was found that the silence levels of the teachers whose seniority was between 1-5 years at the school they worked at were significantly higher than those who had 11-15 years of seniority at the school. Based on the results of the research, it can be suggested that school administrators adopt a more democratic management approach in their schools.