Blok Zincir teknolojisinin oluşturacağı yeni ekonomik alanlar ve mevcut finans sistemi üzerine etkileri
New economic areas created by Blockchain technology and its effects on the existing financial system
- Tez No: 732219
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüzde ekonomi, kimi düşünürlere göre yavaş yavaş kimilerine göre ise hızlı adımlarla gelişmekte ve gün geçtikçe dijital bir ekonomik sisteme doğru dönüşüm göstermektedir. Yeni bilgi ve ağ teknolojileri, küreselleşen bir ekonominin önemli faktörleri haline gelmekte ve ekonominin sınırlarla çevrili gerçek bir ekonomiden internet ile bağlantılı bir ağa hızlı geçişine katkıda bulunarak dijital ekonomi gelişimini ve yenilikçi iş süreci oluşumunu sağlamaktadır. Blok zincir teknolojisinin devreye girmesiyle dijital ekonomi, ekonomiyi küreselleştirmede bir adım daha atmaya hazırlanmaktadır. Bu tez çalışmasında, ilk olarak zincir teknolojisinin ilkeleri ve temelleri araştırılmış, ardından ekonomileri nasıl etkileyeceğine genel bir perspektiften bakılarak zincir teknolojisi ile finansal dönüşümün nasıl gerçekleşeceği üzerinde durulmuştur. Faydaların potansiyel risklerden daha ağır basacağı savunulurken zincir teknolojisinin potansiyel ekonomik faydalarını dengeleyen temel zorlukların altı çizilmiştir. Ayrıca, genel olarak Merkez Bankası Dijital Para (CDBC) tanıtımı yapılmış, CDBC'nin potansiyel avantajları ve riskleri ve bunların birçok teknik ve ekonomik tasarım seçeneğine göre nasıl değiştiği açıklanmıştır. Konu ile ilgili yapılan çalışmaların geneli bu alanda daha fazla araştırma yapılmasını gerekliliğinin altını çizmiştir. Pek çok yazar tarafından blok zincirin önemli bir potansiyele sahip olduğu vurgulanmakta, ancak gerçek hayat uygulamaları için birçok engel ve zorluk olduğu belirtilmektedir. Bu sebeple çalışmamızda, çeşitli sektörlerden işletmeler tarafından blok zinciri çözümlerinin benimsenmesinin önündeki büyük engellerin yanı sıra teknolojiyi uygulayanların karşılaştığı riskler de ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the economy is developing slowly according to some thinkers and rapidly by others, and it is transforming into a digital economic system day by day. New information and network technologies are becoming important drivers of a globalizing economy, contributing to the rapid transition of the economy from a real economy surrounded by borders to an internet-connected network, enabling digital economy development and innovative business process formation. With the introduction of blockchain technology, the digital economy is getting ready to take another step in globalizing the economy. In this thesis, firstly, the principles and foundations of chain technology were researched, then it was emphasized how financial transformation would take place with chain technology by looking at how it would affect economies from a general perspective. While arguing that the benefits will outweigh the potential risks, the key challenges balancing the potential economic benefits of chain technology are underlined. In addition, the Central Bank Digital Currency (CDBC) was introduced in general, the potential advantages and risks of it and how they differed according to the many technical and economic design options. The majority of studies on the subject underlined the need for more research in this area. It is emphasized by many authors that blockchain has significant potential, but it is stated that there are many obstacles and challenges for real-life applications. For this reason, our study reveals the major obstacles to the adoption of blockchain solutions by businesses from various sectors, as well as the risks faced by those who implement the technology.