Yapay zekânın siber terörizm üzerindeki etkisi
The impact of artificial intelligence on cyber terrorism
- Tez No: 920060
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN GİTMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik ve Terör Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, yapay zekâ (YZ) teknolojilerinin siber terörizmde nasıl kullanıldığını incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, YZ'nin terör grupları tarafından propaganda, finansman, örgüte yeni üye kazandırma, siber ve fiziksel saldırılar gibi alanlarda nasıl kullanıldığını ortaya koymak ve oluşturduğu riskleri değerlendirmektir. Çalışmanın verileri alanyazın taraması, uluslararası raporlar ve somut olay analizleri yoluyla elde edilmiştir. Çalışmada yapay zekâ kavramı ve tarihçesi üzerinde durulmuş, yapay zekânın kullanıldığı teknolojilerden Nesnelerin İnterneti, Blokzincir, Robotik ve Otonom Sistemler, Akıllı Şehirler ve İnsansız Hava Araçları gibi konular araştırma kapsamında incelenmiştir. Daha sonra terör, terörizm kavramları, siber uzay ve siber saldırı yöntemleri ele alınmış, yapay zekâ teknolojilerinin terörist gruplar tarafından nasıl kullanıldığı ayrıntılı olarak incelenmiş, yapay zekâ destekli propaganda, dezenformasyon ve radikalleşme faaliyetleri, terörizmin finansman süreçlerindeki rolü, siber ve fiziksel saldırı teknikleri analiz edilmiştir. Bulgular, YZ'nin özellikle üretken yapay zekâ (GenAI), deepfake teknolojisi ve otomatik botlar aracılığıyla terör örgütlerinin propaganda ve örgüte yeni üye kazandırma stratejilerini güçlendirdiği, terörizm finansmanına araç sağladığı, siber ve fiziksel saldırı yöntemlerinin geliştirdiğini göstermektedir. Sonuç olarak, YZ teknolojilerinin terörist gruplar tarafından kullanımı; dezenformasyon kampanyaları, siber saldırılar ve İHA tabanlı fiziksel saldırılar gibi geniş bir tehdit yelpazesi oluşturmaktadır. Bu teknolojilerin kötüye kullanımını önlemek amacıyla, devletlerin YZ teknolojilerinin geliştirilmesi ve kullanılmasına yönelik düzenlemeler oluşturması, YZ'nin potansiyel riskleri hakkında farkındalık oluşturacak eğitimlerin düzenlenmesi, uluslararası iş birliğinin artırılması, siber güvenlik politikalarının güçlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines how artificial intelligence (AI) technologies are used in cyber terrorism. The main purpose of the study is to reveal how AI is used by terrorist groups in areas such as propaganda, financing, recruitment, cyber and physical attacks and to evaluate the risks it poses. The data of this study were obtained from literature review, international reports and case studies. In the study, the concept of artificial intelligence and its history were emphasised, and topics such as the Internet of Things, Blockchain, Robotics and Autonomous Systems, Smart Cities and Unmanned Aerial Vehicles were examined within the scope of the research, Then, the concepts of terrorism, terrorism, cyberspace and cyber-attack methods were discussed; how artificial intelligence technologies are used by terrorist groups was examined in detail; and artificial intelligence-supported propaganda, disinformation and radicalisation activities, the role of terrorism in financing processes, cyber and physical attack techniques were analysed. The findings show that AI, especially generative artificial intelligence (GenAI), strengthens terrorist organisations' propaganda and recruitment strategies through deepfake technology and automated bots, and that it provides tools for terrorism financing, and develops cyber and physical attack methods. As a result, the use of AI technologies by terrorist groups poses a wide range of threats, from disinformation campaigns to cyber attacks and UAV-based physical attacks. In order to prevent the misuse of these technologies, governments should establish regulations for the development and use of AI technologies, organise trainings to raise awareness about the potential risks of AI, increase international cooperation, and strengthen cyber security policies.