Blok zincir ve finansal teknoloji çözümleri için uygulamaları
Blockchain and its applications for financial technology solutions
  1. Tez No: 588911
  2. Yazar: HATİCE KARAYILAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM ZEYNEP GÜRKAŞ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Gelişen bilişim teknolojileri ile birlikte finansal hizmetler sektöründe pek çok yenilik yaşanmaktadır. Finansal hizmetlerin geliştirilmesi için kullanılan yeni teknolojilerden birisi blok zincir teknolojisidir. Blok zincir teknolojisi, güvenlik ve değişmezlik ilkeleriyle oluşturulmuş dağıtılmış veritabanı sayesinde aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırarak finansal hizmetler sektörü için pek çok avantaj sağlamaktadır. Dijital kimlik yönetimi ve müşterini tanı (KYC) çözümleri blok zincirin finansal hizmetleri kolaylaştırması için kullanılması üzerinde araştırmalar yapılan alanlardandır. Bu tez çalışmasında, finans kuruluşların dahil olduğu iki farklı KYC modelinin uygulaması blok zincir üzerinde geliştirilmiş ve bu modeller karşılaştırılmıştır. Modeller tasarlanırken kimlik verilerinin tüm düğümlere kopyalanmasının güvenlik riskini artıracağı ve blok zincirin silinemez olması sebebiyle veri sahibinin verilerini tamamen yok edemeyecek olmasının kişisel verilerin korunması hakkındaki yasa ve düzenlemelere aykırılık oluşturacağı değerlendirilmiştir. Kişisel veriler içeren KYC sistemlerinin özel veya konsorsiyum blok zincir modelleri olarak tasarlanması ve kimlik bilgilerinin blok zincir dışında bir ilişkisel veritabanında saklanması ile hem kişisel verileri koruma düzenlemelerine uyumun sağlanabileceği hem de güvenliğin ve performansın artırılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the improving information technologies, many innovations are experienced in the financial services industry. One of the new technologies used for the advancement of financial services is blockchain. Blockchain provides many advantages for the financial services with its distributed database provided by its principles of security and immutability by eliminating the need for intermediaries. Identity management and KYC are from the areas where research has been carried out on the use of blockchain to facilitate financial services. In this thesis, the application of two different KYC models are developed on blockchains and then these models are compared. When designing the models, it was considered that copying the identity data to all nodes would increase the security risk. It was also considered that blockchains immutability will cause violating the regulations on the protection of personal data because the owner will not be able to destroy own data. It was concluded that KYC applications which contain personal data should be designed as private or consortium blockchain models and the identity data should be stored in a relational database outside the blockchain. This will ensure compliance with personal data protection regulations and increase security and performance.