The effect of strategic management performance on organizational creativity at Wasit University
Wasit Üniversitesi'nde stratejik yönetim performansının organizasyonel yaratıcılık üzerine etkisi
  1. Tez No: 732221
  2. Yazar: MOHAMMED QASİM MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÇEPNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Örgütlerde olumlu sonuçlar ve uzun vadeli büyüme sağlamak için stratejik yönetim büyük önem kazanmıştır. Önceki araştırmaların çoğu, kamu ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlardan ziyade özel ve kâr odaklı işletmelerde stratejik yönetim ve örgütsel yaratıcılığa odaklanmıştır. Bu araştırma, Wasit Üniversitesi'ndeki stratejik yönetim ve idari birimler tarafından örgütsel yaratıcılık uygulamalarını keşfetmek için anket yöntemini kullanmıştır. Anketlerin kullanımı daha ikna ediciydi ve daha kapsamlı sonuçlar ve dolayısıyla daha güçlü güvenilirlik sağladı. Çalışma evreni, Wasit Üniversitesi'ndeki idari ve operasyonel düzeylerdeki/birimlerdeki personelden oluşmaktadır. Alan bilgileri, Google Form tarafından hazırlanan bir anket dağıtılarak toplandı, beklenen örnekleme büyüklüğü (500 üzerinden 300) katılımcıydı, ayrıca çalışma konusu ile ilgili kitaplardan, makalelerden ve sağlam araştırmalardan yeterli seviyeye ulaşmak için veri toplama. Örgütsel yaratıcılığın elde edilmesinde stratejik yönetimin rolü kavramı ile ilgili olarak ve çalışmanın amaçlarına ulaşmak için, çalışmanın fenomenini tanımlamayı ve analiz etmeyi ve ilişkiyi ortaya çıkarmayı amaçlayan istatistiksel analitik yöntem (SPSS) benimsenmiştir. bileşenleri ve içerdiği süreçler arasında Sonuçlar, strateji formülasyonunun örgütsel yaratıcılık üzerindeki etkisinin orta düzeyde olduğunu ortaya koymaktadır, bunun nedeni alt kademedeki personelin stratejik planının oluşturulmasına katılımının zayıf olmasıdır. Stratejik planı formüle ederken yaklaşım aşağıdan yukarıya değil yukarıdan aşağıyaydı ve bu nedenle amaç ve hedeflerini formüle etmede merkezi olarak yer almıyorlardı. Strateji uygulamasının etkisinin örgütsel yaratıcılık üzerinde daha yüksek bir etkiye sahip olması, idari birimler arasındaki iş uyumunu ve işin gereklerini iyi anladıklarını göstermektedir. Ancak sonuçlar aynı zamanda, personelin stratejinin formülasyonu ve uygulanmasındaki değişikliklere tepkisinin ve bunun örgütsel yaratıcılığa yansımasının zayıf olduğu üniversite ortamında meydana gelen değişikliklere tepkide bir zayıflık olduğunu göstermektedir. Bu nedenle örgütsel yaratıcılığın uygulanması Wasit Üniversitesi'nde, üniversitenin idari düzeyini ve yaratıcılığını yükseltmek için daha fazla dikkat ve personelin yaratıcı becerilerinin geliştirilmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Strategic management has assumed great importance in organizations to ensure positive results and long-term growth. Most of previous researches have focused on strategic management and organizational creativity in private and profit-driven businesses, rather than public and nonprofit organizations. This research used the survey method to explore the practices of organizational creativity by the strategic management and administrative units at Wasit University. The use of questionnaires was more persuasive and produced more comprehensive results and thus stronger credibility. The study population consisted of staff at the administrative and operational levels/units at Wasit University. Field information was collected by distributing a questionnaire prepared offline and online by Google Form, the expected sample size was (300 out of 500) participants, in addition to collecting data related to the subject of the study from books, articles and solid research to reach a sufficient level regarding the concept of the role of strategic management in achieving organizational creativity, and to achieve the objectives of the study, the statistical analytical method (SPSS) was adopted, which aims to describe and analyze the phenomenon of the study, and to reveal the relationship between its components and the processes it includes. The results reveal that the effect of the strategy formulation on the organizational creativity was moderate, this is because the participation of the lower-ranking staff in the formulation of the strategic plan was weak. The approach when formulating the strategic plan was top-down rather than bottom-up, and therefore they were not centrally involved in formulating their goals and objectives. While the impact of the strategy implementation had a higher impact on organizational creativity, and this indicates the harmony in work between administrative units, and their good understanding of the requirements of their job. Results also show a weakness in the response to the changes taking place in the university environment, where the response of staff to changes in the formulation and implementation of the strategy and its reflection on organizational creativity was weak, so the application of organizational creativity at Wasit University needs more attention, and the development of creative skills of staff in order to raise the administrative level and creativity of the university.