Bilezik alma uygulamalarının ninfa kayısı çeşidinde meyve verim ve pomolojik özellikleri üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of effects of girdling on fruit yield and pomological properties of ninfa apricot species
  1. Tez No: 732222
  2. Yazar: MUAMMER GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışmada ninfa kaysı çeşidinde kontrol, tek ve çift bilezik uygulamalarının meyve verim ve kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Çift bilezik uygulamasının yapıldığı meyve ağaçlarında verim değerlerine bakıldığında tek bilezik ve kontrol uygulamalarına göre daha yüksek bir verim tespit edilmiştir. Tekerrürler sonuçları karşılaştırıldığında tek farklı renk kırmızılık olmuş bu kırmızılık değeri tek bilezik, çift bilezik ve kontrol uygulamaları arasında en belirgin kontrol uygulamasında çıkmıştır. Suda çözünür kuru madde tayini analizlerine bakıldığında benzer oranlar çıkmıştır, farklılık gözlemlenmemiştir. Meyve sertlikleri kıyaslandığında en yüksek değer kontrol ağacımızda görülmüştür. Meyve eni ve boyu değerleri incelendiğinde en yüksek değer kontrol ağacımızda gözlenmektedir tek bilezik ve çift bilezik uygulamalarında benzer değerler çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study the effects of control, single and double girdling application on Ninfa apricot species were investigated by detecting yield and quality of this species according to applications. According to obtained results it was observed that double girdling application showed higher yield compared to control and single girdling application. Moreover, when color analysis results were compared, the only color difference was red and among all applications, control showed the most evident color. Determination of water-soluble dry matter analysis results did not show any differences. When fruit firmness compared among all applications, control showed the highest value compared to others. When the fruit width and size values were investigated the highest value was observed in control application and single and double girdling applications results were similar to each other.