Büyükşehir belediyelerinin stratejik planlarının mevzuata uygunluğunu belirlemeye yönelik bir araştırma
A research to determine the legislation compliance of the strategic plans of metropolitan municipalities
- Tez No: 732250
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE SONGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Stratejik planlama, kamu kaynaklarının etkin, ekonomik, verimli olarak kullanılması ve kamu yönetiminde şeffaflığın sağlanması amacıyla uygulanmaktadır. Türk kamu idareleri için yasal zorunluluk olan stratejik planlama uygulamasının başarılı olmasında stratejik planların mevzuatta belirlenen usul ve esaslara uygun olarak hazırlanmasının önemi büyüktür. Bu çalışmada büyükşehir belediyelerinin stratejik planlarının mevzuata uygunluk yönünden analizi yapılmıştır. Araştırmacı tarafından stratejik planların bölümlerinin mevzuata uygunluğunun tespiti için kontrol listeleri hazırlanmış ve belediyelerin stratejik planlarında yer alan bilgiler bu bağlamda içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Analiz sonucunda stratejik planlarda mevzuata uygun olarak bulunması gereken bilgilerin planlardaki varlık düzeyi ve kalitesine ilişkin bulgular tespit edilerek değerlendirilmiştir. Analiz edilen stratejik planlara ilişkin Türkiye Cumhuriyeti Sayıştay Başkanlığınca yayınlanan performans denetim raporlarında yer alan bulgular da incelenmiştir. Böylece performans denetim raporu bulguları ile bu çalışma kapsamında elde edilen bulgular birleştirilerek sağlıklı değerlendirmeler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Strategic planning is implemented in order to use public resources effectively, economically and efficiently and to ensure transparency in public administration. It is of great importance that strategic plans are prepared in accordance with the procedures and principles determined in the legislation for the success of the strategic planning application, which is a legal obligation for Turkish public administrations. In this study, the strategic plans of the metropolitan municipalities were analyzed in terms of compliance with the legislation. Checklists were prepared by the researcher to determine the compliance of the parts of the strategic plans with the legislation, and the information in the strategic plans of the municipalities was analyzed by content analysis method in this context. As a result of the analysis, the findings regarding the level and quality of the information in the strategic plans in accordance with the legislation were determined and evaluated. The findings in the performance audit reports published by the Turkish Court of Accounts regarding the analyzed strategic plans were also examined. Thus, by combining the findings of the performance audit report with the findings obtained within the scope of this study, healthy evaluations were tried to be put forward.