Mantar zehirlenmesi olan hastalarda karbon filtreli hemoperfüzyon sonrası hematolojik parametrelerin incelenmesi
  1. Tez No: 732251
  2. Yazar: MEHMET BURAK DURLANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş-Amaç: Mantar zehirlenmesi tedavisinde karbon filtreli hemoperfüzyon yapılmasının önemli yararları olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada mantar zehirlenmesi olan hastalarda karbon filtreli hemoperfüzyon sonrası hematolojik değerlerinin değişimi incelenmiştir. Gereç-Yöntem: Bu çalışma retrospektif bir çalışma olarak planlanmıştır. Hastanemizde 01.01.2015-31.12.2021 tarihleri arasında mantar zehirlenmesi nedeniyle iç hastalıkları servisine yatırılan ve karbon filtreli hemoperfüzyon yapılan 51 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastalar; yaş, cinsiyet, mantar yenmesi sonrasında şikayetlerin başlama süresi, mantar yenmesi sonrasında hemoperfüzyona başlanma süresi, komorbid hastalıklar, yenilen mantarın cinsi, başvuru sırasındaki yakınmalar, hastaların hastanede yatış süresi, karbon filtreli hemoperfüzyon öncesi ve sonrasında günlük hematolojik ve biyokimyasal parametreler (wbc, hgb, plt, mpv, alt, ast, alp, ggt, ldh, t.bil, inr, na, k, bun, kre ) , hastaların karbon filtreli hemoperfüzyon sonrası en düşük plt değeri ve bu değerin görüldüğü gün açısından değerlendirildi. Bulgular: Araştırmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 48,29 ± 18,05 olarak tespit edilmiştir. Hastaların %51,0'i erkek, %49,0'u kadın olduğu görülmüştür. Hastaların komorbidite dağılımları arasında en fazla hipertansiyon (%25,5), en az KBY (%2,0) olarak tespit edilmiştir. Şikayetler arasında en fazla bulantı (%76,5), en az karın ağrısı (%25,5) tespit edilmiştir. Mantar Türü incelendiğinde ise toplama mantar %88,2 , kültür mantarı %11,8 olarak tespit edilmiştir. Karbon filtreli hemoperfüzyon başlama zamanı incelendiğinde %45,1 hastada erken , %54,9 hastada daha geç başlandığı tespit edilmiştir. Yatış gün ortalaması 7,18 ± 4,16 gün olarak tespit edilmiştir. Plt değeri için 0-1 gün, 0-2 gün, 0-3 gün, 1-2 gün, 1-3 gün değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: It is known that hemoperfusion with carbon filter has important benefits in the treatment of mushroom poisoning. In this study, the changes in hematological values after hemoperfusion with carbon filter in patients with mushroom poisoning were investigated. Material-Method: This study was planned as a retrospective study. 51 patients who were hospitalized in the internal medicine service due to mushroom poisoning and underwent hemoperfusion with carbon filter between 01.01.2015 and 31.12.2021 in our hospital were included in the study. Patients; age, gender, onset time of complaints after mushroom ingestion, time to start hemoperfusion after mushroom ingestion, comorbid diseases, type of mushroom eaten, complaints at the time of admission, hospitalization time of the patients, daily hematological and biochemical parameters before and after carbon filter hemoperfusion (wbc, hgb, plt, mpv, alt, ast, alp, ggt, ldh, t.bil, inr, na, k, bun, kre) were evaluated in terms of the lowest plt value after hemoperfusion with carbon filter and the day this value was seen. Results: The mean age of the patients included in the study was 48.29 ± 18.05. It was observed that 51.0% of the patients were male and 49.0% were female. Among the comorbidity distributions of the patients, hypertension (25.5%) was found the most and CRF (2.0%) the least. Among the complaints, the most nausea (76.5%) and the least abdominal pain (25.5%) were detected. When the mushroom type was examined, it was determined that the collection mushroom was 88.2% and the picking mushroom was 11.8%. When the carbon filtered hemoperfusion onset time was examined, it was found that 45.1% of the patients started early and 54.9% of the patients started later. The average hospitalization day was determined as 7.18 ± 4.16 days. It is seen that there is a statistically significant difference between the values of 0-1 day, 0-2 days, 0-3 days, 1-2 days and 1-3 days for the plt value.