Prostat kanserli olgularda biyolojik aktivite ile difüzyon ağırlıklı görüntüleme ve adc değerinin korelasyonu
The correlation between biological activity and diffusion-weighted mr imaging and adc value in cases with prostate cancer
  1. Tez No: 732259
  2. Yazar: BEDRİYE KOYUNCU SÖKMEN
  3. Danışmanlar: UZMAN HÜLYA YAILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Prostat kanseri tanısı konulmuş hastalarda prostatın dinamik kontrastlı 1,5 T MRG ve DAG yöntemleri ile ADC değerlerini patolojik tanı ile korele ederek bu yöntemlerin prostat kanserinin risk sınıflarına göre rolünü ve prostat kanserinin biyolojik davranışının belirlenmesinin mümkün olup olmadığını saptamayı amaçladık. Çalışmaya 60 olgu dahil edildi (median yaş: 61, ortalama PSA değeri 10,9 ng/mL). Olguların hepsine radikal prostatektomi operasyonu yapıldı. Radikal prostatektomi spesmenleri patolojik incelemesinde saptanan malign odaklar 1,5 T MRG ile elde edilen DAG görüntülerde ADC değerleri ölçüldü. Bu değerler benign alanlar içinde ölçülerek gerek tümörün gleason skoru gerekse klinik risk sınıflandırılması için karşılaştırması yapıldı. İstatistiksel analizde One Way ANOVA (Tukey) yöntemi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Firstly, we aimed to investigate the correlation among dynamic contrasted magnetic resonance (MR) images, diffusion-weighted MR images, and apparent diffusion coefficent (ADC) values in patients with prostate cancer. Secondly, we aimed to investigate the roles of these variables on clinical risk classification and the biological behavior of the prostate cancer. Methods: A total of sixty with prostatic adenocarcinoma patients diagnosed between January 2011 and May 2013 were retrospectively included in the study. Risk classification of patients were evaluated as low-risk (Group 1) (n = 20) (Stage T1c-T2a, PSA < 10 ng/ml, Gleason Score < 7), moderate-risk (Group 2) (n = 18) (Stage T1b-T2c, PSA = 10-20 ng/ml, Gleason Score = 7) and high-risk (Group 3) (n = 22) (Stage > T3a, PSA > 20 ng/ml, Gleason Score > 7). Diffusion-weighted MR images, dynamic contrasted MR images, and ADC values of the prostates were correlated. Results: ADC values of the cases in Group 3 were lower than those of the other groups (p < 0.001). ADC values of the areas without malignancy did not differ significantly between groups (p > 0.05). Biological activity of the tumor tissue was determined by GS, while a negative correlation was observed between GSs and ADC values of the patients, (p < 0.001). Conclusion: In tumors with higher Gleason scores, lower ADC values were obtained. These measured values can play a role in the noninvasive determination of the cellularity of the tumoral mass.