Arazi ve arsa düzenlemesi mevzuatında yapılan değişikliklerin ve etkilerinin incelenmesi: Çorum ili örneği
Investigation of changes and effects of land readjustment legislation: Example of Çorum province
  1. Tez No: 732260
  2. Yazar: ALİ İHSAN ODABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK AHMET SESLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
Arazi ve arsa düzenlemesi ülkemizde gün geçtikçe önemi daha da anlaşılan ve üzerinde çalışılan bir alandır. Arazi ve arsa düzenlemeleri, 20/02/2020 tarihine kadar 02/11/1985 tarihli ve 18916 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan ve kendisini 3194 sayılı İmar Kanunu'na dayandıran“İmar Kanununun 18 inci Maddesi Uyarınca Yapılacak Arazi ve Arsa Düzenlemesi İle İlgili Esaslar Hakkında Yönetmelik”ine göre yapılmaktaydı. Bahsi geçen yönetmelikte genel hususlar hakkında hükümlerin yer aldığı, istisnai durumlara yer verilmediği, görevli kişilerin bu gibi durumlarla karşılaştığında nasıl ve ne şekilde ilerlemeleri gerektiğinin bilinmediği görülmektedir. 22/02/2020 tarihinde 31047 sayılı Resmi Gazete'de“Arazi ve Arsa Düzenlemeleri Hakkında Yönetmelik”i yayımlanarak yaşanılan bu ve benzeri durumların çözüme kavuşturulması amaçlanmaktadır. Yapılan bu çalışmada, başta düzenleme ortaklık payı oranı ile ilgili, umumi ve kamu hizmet alanları ile ilgili, kadastro yollarının imar adasına denk gelen kısımları ile ilgili, ifraz ve tevhit işlemleri ile ilgili, haritaların revizyonu ile ilgili, korunması gereken yapılar ile ilgili, uygulamayı hızlandırmak amaçlı yapılan ve mahkeme kararıyla iptal edilen parselasyon planları ile ilgili olmak üzere bahsi geçen yönetmelikler arasındaki değişiklikler detaylı olarak incelenmiştir. Yapılan incelemenin ardından çeşitli değişiklikleri uygulama bazlı ortaya koyabilmek adına, Çorum Belediyesi tarafından 2014 yılında ihalesi yapılan 2015 yılında teslim ve tescil işlemi gerçekleştirilen“54 Hektar Alanda Arazi ve Arsa Düzenlemesi Hizmet Alımı İşi”örnek olarak seçilmiştir. Bu çalışma ile“Mülga Yönetmelik”olarak görülen 02/11/1985 tarihli ve 18916 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan ve kendisini 3194 sayılı İmar Kanunu'na dayandıran“İmar Kanununun 18 inci Maddesi Uyarınca Yapılacak Arazi ve Arsa Düzenlemesi İle İlgili Esaslar Hakkında Yönetmelik”ine göre hazırlanmış“54 Hektar Alanda Arazi ve Arsa Düzenlemesi Hizmet Alımı İşi”,“Mer'i Yönetmelik”olarak görülen 22/02/2020 tarihli ve 31047 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanan“Arazi ve Arsa Düzenlemeleri Hakkında Yönetmelik”ine göre yeniden hazırlanmıştır. Bahsi geçen yönetmelikler arasındaki değişiklikler ve bu değişikliklerin arazi ve arsa düzenleme uygulamasına olan etkileri, Mer'i yönetmeliğe göre hazırlanan uygulama örneği ile 2014-2015 yıllarında Mülga yönetmeliğe göre hazırlanan arazi ve arsa düzenlemesi işi karşılaştırılarak ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Land readjustment is an area whose importance is being understood and studied more and more in our country day by day. Land readjustment was carried out within the terms of“Regulation on the Principles regarding Land Readjustment to be Made Pursuant to Article 18 of the Zoning Law”that bases itself on the Zoning Law No.3194 which was published in the Official Gazette dated 02/11/1985 and numbered 18916 until 20/02/2020. It is seen that there are provisions on general issues in the aforementioned regulation, no exceptions are made, and it is not known how and in what way the officials should proceed when faced with such situations. It is aimed to solve these and similar situations by publishing the“Regulation on Land Readjustment ”in the Official Gazette No. 31047 on 22/02/2020. In this study, changes between the aforementioned regulations about regulation partnership share ratio, public and public service areas, the parts of the cadastral roads corresponding to the zoning island, allotment and amalgamation transactions, revision of maps, structures to be protected, subdivision plans made to speed up the implementation and canceled by court decision were examined in detail. After the examination, in order to reveal various changes on an application basis,“Land Readjustment Service Procurement on 54 Hectares of Area”, which was tendered by Çorum Municipality in 2014 and delivered and registered in 2015, was chosen as an example. With this study“54 Hectares of Land Readjustment Service Procurement Work”that was prepared in accordance with the“Regulation on Principles Regarding Land Readjustment to be Made Pursuant to Article 18 of the Zoning Law which bases itself on the Zoning Law No. 3194 and published in the Official Gazette dated 02/11/1985 and numbered 18916, which is seen as the ”Repealed Regulation“ has been reprepared in accordance with ”Regulation on Land Readjustment“ published in the Official Gazette dated 22/02/2020 and numbered 31047, which is seen as the ”Effective Regulation". Changes between the aforementioned regulations and the effects of these changes on land readjustment practice were put forward by comparing the application example prepared according to the original regulation and the land readjustment work prepared in accordance with the abrogated regulation in 2014-2015.