COVID-19 pandemi sürecinde ebeveyn stresi ve çocuk problem davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relation between parental stress and children's problematic behaviors during the COVID-19 pandemic period
- Tez No: 732265
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET NUR TUĞLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
COVID-19 ilk olarak Aralık 2019'da ortaya çıkan ve daha sonra hızlı bir şekilde dünyanın her yerine yayılan bir solunum yolu hastalığıdır. Bu hastalığın etkileri fiziksel sağlığın ötesine uzanarak toplumdaki her kesimden bireyin sosyal ve kişisel gelişimlerini, ekonomik durumlarını, eğitimlerini ve psikolojik iyi oluşlarını etkilemektedir. Bu araştırma kapsamında ebeveynlerin ve çocukların COVID-19 pandemi sürecine ilişkin deneyimlerinin ebeveynin depresyon, anksiyete ve stres düzeyi, ebeveyn stres düzeyi ve çocukların problem davranış gösterme durumları ile olan ilişkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma yöntemi olarak kolay örnekleme yöntemi seçilmiştir ve bu kapsamda İstanbul ilinde yaşayan 4- 6 yaş arasında 307 çocuğa ve onların ebeveynine ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan ebeveynlere Katılım Kabul Formu, Genel Bilgi Formu, COVID-19 Anketi, Depresyon Anksiyete ve Stres Ölçeği(DASS21), Anne Baba Stres Ölçeği ve Güçler ve Güçlükler Anketi(GGA) çevrimiçi yollarla iletilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 25 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bunun sonucunda COVID-19 deneyimleri ve ebeveyn stresi arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı, ebeveynlerin COVID-19 ile temaslarının depresyon, anksiyete ve stres düzeylerini etkilemediği ancak evin nitelikleri ve COVID-19'a bağlı değişen yaşam kalitesi ve pandemi sürecinde yaşadıkları zorlukların depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri üzerinde etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. COVID-19 pandemi sürecinin çocukların problem davranışları ile olan ilişkisine bakıldığında ise COVID-19 ile olan temasları ve pandemi sürecinde yaşanan zorlukların problem davranışlar ile bir ilişkisinin olmadığı ancak evin nitelikleri ve COVID-19'a bağlı değişen yaşam kalitesi ile anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda COVID-19 pandemi süreci deneyimleri, ebeveyn stresi ve depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri faktörlerinin birlikte çocuk problem davranışları üzerindeki anlamlı bir etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmadaki bulgular doğrultusunda gelecek araştırmacılara, halk sağlığı uzmanlarına ve okul öncesi öğretmenlerine çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
COVID-19 is a respiratory disease which first came out in December 2019 and then spread around the world rapidly. The impacts of this illness affect the development of social and personal improvement, economical stiuation, education and psychological well being of individuals from every segment of society by reaching beyond physical health. The aim of this research was to investigate whether there was a relation between parents' and children's experiences about the Covid 19 pandemic period and parents' depression, anxiety and stress levels and children's problematic behaviors. Correlational research type of searching model, one of the quantitative research methods, was used in this research. Easily accessible sampling method was chosen as the research model, and the study was conducted with the participation of 307 children living in Istanbul between the ages of 4 and 6 and their parents. Participation Form, General Information Form, COVID-19 Questionnaire Form, Depression Anxiety Stress Scale, Parenting Stress Scale and Strength and Difficulties Questionnaire were sent to these parents online. The data was analyzed by using SPSS 25 Statistics Program. As a result of analyses; it was concluded that there was not a significant relation between COVID-19 experiences and parenting stress and also parents' contact with COVID-19 didn't affect the depression, anxiety and stress levels. However, it was pointed out that the house qualities and the changing quality of life due to COVID-19 and the difficulties the parents faced during the pandemic period had an effect on their depression, anxiety and stress levels. When the relation between COVID-19 pandemic period and children's problematic behaviors was examined, it was seen that there was no correlation between their contact with COVID-19, the difficulties they faced during the pandemic period and their problematic behaviors but it was determined that there was a strong correlation between the house qualities and the changing life quality due to COVID-19. The results of this study indicated that COVID-19 experiences, parental stress, depression, anxiety and stress levels had a significant effect on children's problematic behaviors. In accordance with the data found in this research, some suggestions were given to the next researchers, public health specialists and preschool teachers.