Compulsory patent licensing and access to medicines: Orphan drugs
Zorunlu patent lisansı ve ilaca erişim: Yetim ilaçlar
  1. Tez No: 732266
  2. Yazar: ELİF İLAYDA İLERİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN ÖZDEN MERHACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hakları, Teknoloji Politikaları ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmanın amacı, özellikle az gelişmiş ülkelerde ve gelişmekte olan ülkelerde görülen nadir hastalıklar için geliştirilen yetim ilaçlar kapsamında zorunlu lisans kullanımının sağlık hakkı ve temel ilaca erişim hakkı yönünden etkilerini incelemektir. Çalışma nadir hastalıkların ülke ve prevelans bazında tanımlaması, sağlık hakkı ve ilaca erişim hakkı temelinde insan haklarının genel çerçevede değerlendirilmesi ve bu hakların patent hakkı ile ilişkisine yönelik analiz ile başlamaktadır. Devamında, zorunlu lisansın gelişim süreci hukuki çerçevede ve uluslararası anlaşmalar nezdinde ele alınmaktadır. Zorunlu lisansın gelişim sürecine değinildikten sonra, zorunlu lisansa ilişkin genel ilke ve koşullar üzerinde durulmakta, zorunlu lisans verilme sebepleri örnek olaylar nezdinde incelenmektedir. Daha sonra, zorunlu lisansın özellikle gelişmekte olan ülkeler ve gelişmiş ülkeler açısından olumlu ve olumsuz özellikleri incelenmekte, çatışma ele alınmaktadır. Bu inceleme sonucunda zorunlu lisansın Ar-Ge faaliyetleri ve yetim ilaç üzerindeki etkisi analiz edilmektedir. Çalışmanın son bölümü ile, özellikle nadir ilaçlara erişimin artırılmasında zorunlu lisansa karşı alternatif mekanizmalar sunulmakta ve bu mekanizmalar değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this work is to analyze the effects of compulsory license use within the scope of orphan drugs developed for rare diseases in respect of the right to health and right to access to medicines, especially in underdeveloped and developing countries. The study starts with the definition of rare diseases on the basis of country and prevalence, the general evaluation of human rights on the basis of the right to health and the right to access to drugs, as well as the analysis of the correlation between these rights and patent rights. Subsequently, the development process of the compulsory license is discussed within the legal framework and international agreements. After the development process is mentioned, the concept and general principles of compulsory license are emphasized, and the reasons for issuing compulsory licenses are examined in terms of case studies. Then, the positive and negative features of the compulsory license, especially in terms of developing and developed nations, are examined. In consequence of this examination, the impact of compulsory license on R&D activities and orphan drugs is analyzed. In the last chapter of the study, alternative mechanisms against compulsory licensing, especially in increasing access to orphan drugs, are presented and these mechanisms are evaluated.