Antropometrik ölçü tahminlerinde oransal ölçek ve regresyon analizinin karşılaştırılması
Comparison of proportional scale and regression analysis in anthropometric measurement forecasts
- Tez No: 598928
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN FIĞLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Antropometri insan vücudunun çeşitli kısımlarının ölçülmesiyle insan yapısının ilişkilerini saptama yöntemidir. Aynı zamanda ilgili alanlarda kullanılmak üzere insan vücudu parçalarının ölçüm verilerini organize etme, türetme ve analiz etme bilimi olarak da tanımlanabilir. Bireysel farklılıklara odaklanan ve çeşitli tasarım disiplinleri için önemli referanslar ve girdiler sağlayan ergonomi uygulamalarının hayati bir parçası olan Antropometri ürün tasarımında etkin bir biçimde kullanılır. Ürün tasarımı yapılırken amaç kişiye en uygun, en verimli ve konforlu ürünün tasarlanması ile hedef kitlenin ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılamaktır. Ancak bunu yaparken işin insansı maliyetinin ölçümü ve yapılan iş ve çalışma ortamıyla ilgili boyutların da göz önünde bulundurulması da oldukça önemli bir yer tutar. Çalışma ortamı işi yapan bireylerin anatomik, fizyolojik, psikolojik özelliklerine ve kapasitesine uygun olduğunda iş ve işi yapan birey arasında uyum sağlanır, az efor harcayarak en yüksek verimlilik elde edilebilir. Yapılan bu çalışmanın amacı ürün tasarımında kullanılan en kritik antropometrik ölçülerin yapay zekâ ve regresyon kullanarak boya, kiloya, boy oranlarına göre tahmin edilebilirliğini hesaplamak ve hangi yöntemin daha iyi sonuç verdiğini ortaya çıkarmaktır. Çalışmada ANSUR verilerinden yararlanılmış olup hem 1988 yılında hazırlanan hem de ondan bir 10 yıl sonra hazırlanan ANSUR verileri kullanılmıştır. İlk veri grubu 1988 yılındaki ANSUR verilerinden seçilmiş olup bu verilerden diğer kısım ve 10 yıl sonra hazırlanan veriler tahmin edilmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda regresyon analizinin yapay sinir ağlarından daha iyi sonuç verdiği ortaya çıkarılmış olup çalışmaya Regresyon analizi üzerinden devam edilmiştir. Boya kiloya ve boy oranlarına bağlı regresyon analizleri yapılmış ve sonuçları çalışmada gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Anthropometry is a method of determining the relationship between the measurement of various parts of the human body and human structure. It can also be defined as the science of organizing, deriving and analysing measurement data of human body parts for use in related fields. Anthropometry is a vital part of ergonomics applications that focus on individual differences and provide important references and inputs for various design disciplines. The aim of product design is to design the most appropriate, most efficient and comfortable product for the person and to compare the needs of the target audience in the best way. However, while doing this, it is also very important to measure the humanoid cost of the work and to consider the dimensions of the work and work environment. When the working environment is compatible with the anatomical, physiological, psychological characteristics and capacity of the individuals doing the work, harmony is achieved between the work and the person doing the work, and the highest productivity can be obtained by spending less effort. The aim of this study is to calculate the predictability of the most critical anthropometric measures used in product design by using artificial intelligence and regression according to paint, weight and height ratios and to find out which method yields better results. ANSUR data prepared after years were used. For the first group of data, it was selected from the ANSUR data in 1988 and the other part and the data prepared after 10 years were tried to be estimated. As a result of the study, it was found out that regression analysis gave better results than artificial neural networks and the study was continued through regression analysis. Dye weight and height ratio regression analyses were performed and the results were shown in the study.