Acil durum kaçış güzergahı tasarımında aydınlatmanın önemi ve Halkalı kültürel tesis projesinin incelenmesi
Importance of lighting in emergency escape route design and the investigation of the Halkali cultural facility project
- Tez No: 732311
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CELAL APAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında acil durum kaçış güzergahı tasarımında aydınlatmanın önemi ele alınmıştır. Günümüzde artan nüfusla beraber ortaya çıkan yeni mekan arayışı, bir çok mekanın yeniden tasarlanmasına ve yeni mekanların oluşturulmasına sebep olmuştur. Bu mekanların oluşturulması birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Herhangi bir acil durum anında, kullanıcıların hızlı bir şekilde ve karmaşaya sebep olmadan kaçış güzergahına ulaşarak, güvenli bir şekilde mekanları tahliye edebileceği önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu çalışmada, acil durum kaçış planları ve bu planlar üzerinde tasarlanan aydınlatma sistemleri ve özellikleri hakkında bilgi verilmektedir. Kullanıcıların, kaçış güzergahlarını zamanında ve doğru bir şekilde fark ederek tahliye olabilmeleri için çeşitli açıklamalara yer verilmektedir. Bu kapsamda, hem aydınlatma hem de acil durum kaçış planı üzerine kavramsal bir çerçeve oluşturulmuştur. Çalışma konusu, genelden özele giden bir şekilde kapsamlı olarak ele alınarak çeşitli önerilere de yer verilmektedir. Halkalı Kültürel Tesis projesi üzerinden incelemeler yapılmıştır. Yapılan literatür araştırmaları sonucunda acil durum kaçış aydınlatması ile alakalı, her geçen gün yeni modeller ve tasarımlar geliştirildiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis about, the importance of lighting in emergency escape route design. The search for a new place, which has emerged with the increasing population today, has led to the redesign of many places and the creation of new spaces. The creation of these spaces brings with it many problems. In case of an emergency, measures should be taken to enable users to evacuate places safely by reaching the escape route quickly and without causing confusion. In this study, information is given about the emergency escape plans and the lighting systems designed on these plans and their features. Various explanations are provided so that the users can evacuate by noticing the escape routes in a timely and accurate manner. In this context, a conceptual framework has been created on both the lighting and the emergency escape plan. The subject of the study is handled comprehensively, from general to specific, and various suggestions are also included. Analysis were made on the Halkalı Cultural Facility Project. As a result of the literature research, it is seen that new models and designs are developed every day related to emergency escape lighting.