Ritodrin ve hidrasyon ile birlikte uygulanan nifedipinin, tokolitik etkinlik, maternal yan etkiler ve neonatal sonuçlar açısından karşılaştırılması
Comparison of ritodrin and nifedipine co-administered with hydration in terms of tocolytic efficacy, maternal side effects, and neonatal outcomes
- Tez No: 732334
- Danışmanlar: DR. YAVUZ CEYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İst. Bakırköy Doğ. Kadın ve Çoc. Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Değişik ülkelerde yapılmış çalışmalar göz önüne alınarak, preterm doğum insidansının %10 olduğu söylenebilir. Neonatal mortalitenin % 83'ü 37. Haftadan önce doğan bebeklerde ve bu neonatal kayıpların da %66'sı 29. Haftadan önceki doğumlarda görülmektedir (3). 29. Haftadan önceki doğumlarda gestasyonel yaş sağkalım için daha önemli bir belirteçken, bu haftadan sonra, doğum ağırlığı, sağkalım için daha büyük önem taşımaktadır. Bunlara ek olarak, 29. Haftaya kadar erkek bebeklerdeki mortalite oranları, kızlarınkinin 2 katıdır. İkizlerde de mortalite tekiz gebeliklerin 3-4 katıdır.
Özet (Çeviri)
Considering the studies conducted in different countries, it can be said that the incidence of preterm birth is 10%. 83% of neonatal mortality is seen in babies born before 37th week and 66% of these neonatal losses are seen in deliveries before 29th week (3). While gestational age is a more important predictor for survival in deliveries before 29 weeks, birth weight is more important for survival after this week. In addition, the mortality rates for boys up to 29 weeks are twice that of girls. Mortality in twins is 3-4 times higher than in singleton pregnancies.