Yeni kapitalist iş ahlakının otobiyografik inşası
Autobiographical construction of the new capitalist work ethic
  1. Tez No: 732354
  2. Yazar: İLKNUR ÇİLEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma bireylerin meslek, otobiyografileri bağlamında yeni kapitalist iş ahlakını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Yeni çalışma düzeninin ihtiyaçlarına yönelik yeni bir özne yaratımının gerekliliği pek çok toplumsal alana sirayet etmiş ve hep daha çok kazanmak isteyen yeni bir girişimci birey tipi ortaya çıkarmıştır. Esneklik, kendini yeniden üretebilme, yeni koşullara adapte olabilme gibi olumlu özelliklerinin yanında bu tip, anksiyete, depresyon, endişe gibi olumsuz özelliklere sahiptir. Öte yandan Türkiye'nin iktisadi yaşamındaki dönüşümlerin, dünya genelinde yaşanan gelişmelere paralel olarak ortaya çıkmasına karşın kendi toplumsal yapısı gereği bu dönüşüme daha farklı bir boyut kazandırmıştır. Bu durum söz konusu yeni tipinde farklılaşmasına neden olmaktadır. Çalışmanın örneklemini, özellikle eğitimli, yönetici ve uzman pozisyonu ile profesyonel çalışma yaşamında yer alan bireyler oluşturmaktadır. Bu çerçevede özel sektör içerisinde çok farklı iş alanlarında yer alan 18 beyaz yakalı çalışanla mülakatlar yapılmıştır. Yüksek eğitimli, rekabetçi, birden fazla iş hatta sektör değiştirebilen, risk alabilen, farklılıklara rahatlıkla uyum sağlayabilen katılımcı biyografilerin girişimci bir benlik tipinde ortaklaştığı görülmektedir. Netice itibarıyla kapitalizmin ihtiyaçları çalışma alanında daha esnek, daha rekabetçi, daha hırslı bir tip yaratmıştır. Ortaya çıkan yeni tip kapitalizmin kendi işleyişi açısından oldukça işlevsel olsa da bireyler sıkıştırıldıkları bu tipoloji içinde kaygılı ve endişeli bir hale bürünmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the new capitalist work ethic in the context of individuals' occupations and autobiographies. The necessity of creating a new subject for the needs of the new working order has spread to many social areas and has created a new type of entrepreneurial individual who always wants to earn more. In addition to its positive features such as flexibility, self-reproduction and adaptability to new conditions, this type has negative features such as anxiety, depression and anxiety. On the other hand, although the transformations in Turkey's economic life have emerged in parallel with the developments experienced throughout the world, it has brought a different dimension to this transformation due to its own social structure. This situation causes differentiation in the new type in question. The sample of the study consists of individuals who are especially educated, who take part in professional working life with manager and expert positions. In this context, interviews were conducted with 18 white-collar employees working in very different business areas within the private sector. It is seen that the biographies of the participants who are highly educated, competitive, able to change more than one job or even sector, take risks, and adapt easily to differences, are common in an entrepreneurial self-type. As a result, the needs of capitalism have created a more flexible, more competitive, more ambitious type in the field of work. Although the emerging new type of capitalism is quite functional in terms of its own functioning, individuals have become anxious and worried in this typology in which they are compressed.