0-12 ay yaş aralığında olan yüksek serebral palsi riskli bebeklerin çok yönlü nörogelişimsel değerlendirmesi
Multidimensional neurodevelopmental assessment of high-risk cerebral palsy babies between the age of 0-12 months
- Tez No: 732403
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNTAZE KEREM GÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma riskli bebeklerin çok yönlü nörogelişimsel değerlendirmeleri ile yüksek serebral palsi (SP) riskli bebeklerin belirlenmesi ve erken rehabilitasyon uygulamalarına yönlendirilmesi ile pediatrik nöroloji uzman hekimi ile fizyoterapistin uygulayacağı Hammersmith Bebek Nörolojik Muayenesi, Hammersmith Infant Neurological Examination (HINE) arasındaki ilişkiyi belirlemek üzere tasarlandı ve uygulandı. Türk Neonatoloji Derneğinin Yüksek Riskli Bebek İzlem formu temel alınarak oluşturulan dahil etme kriterlerimiz kapsamında 32 riskli bebek İşlevsellik Yetiyitimi ve Sağlığın Uluslararası Sınıflandırması, International Classification of Functioning, Disability and Health (ICF) kapsamında Vücut yapı ve fonksiyonları için, (HINE), aktivite düzeyi için Alberta Bebek Motor Skalası, Alberta Infant Motor Scale (AIMS), katılım ve çevresel etkilenim için Aile Kaygıları, Katılım ve Çevresel Etkilenim anketi ile değerlendirildi. Zamanında doğuma göre 3 aylık olan bebekler ayrıca Genel Hareket Değerlendirmesi, General Movement Assessment (GMA) ile değerlendirildi, medikal kayıtlarında Manyetik Resonans Görüntülümesi olan bebeklerin sonuçları raporları üzerinden incelendi. Riskli bebeklere ek olarak 32 tipik gelişim gösteren bebeğin ailesi Aile Kaygıları, Katılım ve Çevresel Etkilenim anketini doldurmaya davet edildi.
Özet (Çeviri)
This study was planed for determine infants with high cerebral palsy risk by multidimensional neurodevelopmental evaluations of risky infants and direct them to early rehabilitation practices. It was also designed to eveluate rapport of the Hammersmith Infant Neurological Examination (HINE) to be administered by the pediatric neurologist and physiotherapist. Within the scope of our study, within the scope of our inclusion criteria based on the High-Risk Infant Follow-up form of the Turkish Neonatology Society, 32 high-risk babies were included in the International Classification of Functioning, Disability and Health (ICF), Hammersmith Infant Neurological Examination (HINE) for body structure and functions, and Alberta Infant Motor Scale (AIMS) for activity level. The was assessed for participation and environmental impact with the Family Concerns, Participation and Environmental Impact Questionnaire. Term corrected infants aged 3 months were also evaluated with General Movement Assessment (GMA), and the results of infants with Magnetic Resonance Imaging in their medical records were analyzed based on current reports. In addition to risky infants, families of 32 typically developing infants were invited to complete the Family Concerns, Participation and Environmental Impact questionnaire.