Pazardışı kalan karpuzların silolanma olanaklarının araştırılması
Investigation of ensilage possibilities of off-market watermelons
  1. Tez No: 732404
  2. Yazar: AHMET BURAK GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL ÇERÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada pazar dışı kalmış karpuzlardan farklı yöntemlerle kaliteli ve dayanıklı karpuz püresi silajı üretmek amaçlanmıştır. Bu çalışmada pazar dışı kalmış karpuzların tümü kıyma makinasında kıyılarak püre haline getirilmiştir. Silaj yapma sürecinde karpuz püresinde mikrobiyolojik ve besin madde değişimine etkisini izlemek için bir grup karpuz püresine sitrik asit katılmış (karpuz püresinin pH'ı, 4.5'e düşünceye kadar) diğer gruba katılmamıştır. Asit katılmış ve katılmamış karpuz pürelerinin kuru madde düzeyi ya buğday samanı katılarak ya da kurutma dolabında suyunu uçurup pörsüterek yükseltilmiştir. Buna göre de araştırma grupları oluşturulmuştur. Sitrik asit katılmayan saman katılan karpuz püresi, 0-Samanlı Grup (0-S), Sitrik asit ve saman katılan karpuz püresi, A- Samanlı grup (A-S), sitrik asit katılmayan pörsütülen karpuz püresi, 0-Pörsütülen grup (0-P), sitrik asit katılarak pörsütülen karpuz püresi, A- Pörsütülen grup (A-P) adını almıştır. Karpuz püresine katılan samanda, sitrik asit katılmış ve katılmamış taze ve pörsütülmüş karpuz pürelerinde, 0 - S, A - S, 0 - P ve A - P gruplarında toplam aerob mezofilik bakteri sayısı, maya ve küf sayısı, aflatoksin B1, B2, G1 ve G2 düzeyi, ham besin madde düzeyleri, pH düzeyi tespit edilmiştir. Ayrıca, silajlar DLG silaj değerlendirme anahtarına göre fiziksel analiz ve flieg puanları belirlenmiştir. Araştırmada karpuz püresinin silolanması sırasında sitrik asit katkısının mikrobiyolojik populasyon ve silajların besin madde düzeyine pek etkili olmadığı saptanmıştır. Toplam aerob mezofolik bakteri sayısının samanda 5.98 log10 cfu/g, asit katılmış taze karpuz püresinde 6.32 log10 cfu/g ve asit katılmamış karpuz püresinde 6.26 log10 cfu/g düzeyinde olduğu tespit edilmiştir. Asit katılmamış pörsütülmüş karpuz püresinde 5.14 log10 cfu/g asitli pörsütülmüş karpuz püresinde ise 6.64 log10 cfu/g düzeyinde olduğu saptanmıştır. Sitrik asit katılmış ve katılmamış taze karpuz püresine katılan buğday samanında en yüksek maya sayısı bulunmuş bunu asitsiz karpuz püresi ve asitli karpuz püresi izlemiştir. Kuru madde düzeyi arttırılmış karpuz püresinde çok az maya tespit edilirken asitli grupta hiç tespit edilmemiştir. Tüm silaj gruplarında da maya üremediği gözlenmiştir. Buğday samanında ve asitli taze karpuz püresinde küf üremesi tespit edilmiştir. Ancak pörsütülmüş sitrik asit katkılı ve katkısız silajlık karpuz pürelerinde ve tüm silaj gruplarında küf üremesi gerçekleşmemiştir. Buğday samanında, asitli ve asitsiz taze ve pörsütülmüş karpuz püreleri ile asitli asitsiz saman katkılı ve pörsütülmüş karpuz püresi silajlarında aflatoksin B1 ve B2 hiç, G1 ve G2 ise çok düşük düzeyde tespit edilmiştir. Silajlarının kuru madde düzeylerine bakılınca %38 ile en yüksek değer 0 - P silaj grubunda tespit edilirken, bunu 0 – S silaj grubu %34 ile takip etmiştir. Ham kül düzeyi, samanlı gruplarda pörsütülmüş karpuz püresi silajlarından daha yüksek olduğu saptanmıştır (P0.05). Sonuç olarak Pazar dışı kalma durumunda kalan suca zengin karpuzlardan saman katılarak ve suyu uçurulup kuru madde düzeyi arttırılarak kaliteli silajlar üretilebileceği ortaya konmuştur. Ayrıca saman katkılı karpuz püresi silajı orta kaliteli ot veya mısır silajına, suyu uçurularak üretilen karpuz püresi silajı yüksek nemli konsantre yemlere benzer nitelikte olduğu gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to produce a high quality and durable watermelon silage from out-of-market waste watermelons using different methods. In this study, all the out-of-market waste watermelons were minced and mashed. In the silage making process, citric acid was added to a group of mashed watermelons (until pH of the mashed watermelon drops to 4.5), while nothing was added to another group in order to analyze the effect of citric acid on microbiological and nutrient content change in the mashed watermelon. The dry matter level of the acidified and non-acidified mashed watermelons was increased either by adding wheat straw or by evaporating its water content in a drying cabinet (withering). Accordingly, the following research groups were created: 0-Straw Group, mashed watermelon with straw but without citric acid; A-Straw Group, mashed watermelon with straw and citric acid; 0-Withered Group, withered, mashed watermelon without citric acid; and A-Withered Group, withered, mashed watermelon with citric acid. Total aerobic mesophilic bacteria count, total mold and yeast count, aflatoxin B1, B2, G1 and G2 level, raw nutrient levels, pH level were determined in 0 - S, A - S, 0 - P and A - P groups in the straw participating in watermelon puree, fresh and shriveled watermelon puree with and without citric acid added. In addition, physical analysis and flieg scores were determined according to the DLG silage assessment key of silages. Total aerob mesophilic bacteria, total mold and yeast population, aflatoxin B1, B2, G1 and G2 levels, crude nutrient contents, and pH levels were identified for the straw added to mashed watermelon, the fresh and withered mashed watermelon with and without citric acid, the mashed watermelon silages in the 0-Straw Group, A-Straw Group, 0-Withered Group, and A-Withered Group. Moreover, a physical analysis was carried on the silages and their flieg scores were determined. In the study, it was found that adding citric acid during the process of ensiling the mashed watermelon did not affect the nutrient contents of the microbiological population and silages. It was found that the total aerob mesophilic bacteria count was 5.98 log10 cfu/g in the straw, 6.32 log10 cfu/g in the acidified fresh mashed watermelon, 6.26 log10 cfu/g in the non-acidified mashed watermelon, 5.14 log cfu/g in the non-acidified withered mashed watermelon, and 6.64 log10 cfu/g in the acidified withered mashed watermelon. The highest yeast count was found in the wheat straw added to the fresh mashed watermelon with and without citric acid, followed by non-acidified mashed watermelon and acidified mashed watermelon. While a very low amount of yeast was detected in the mashed watermelon with increased dry matter content, none was detected in the acidified group. It was also observed that no yeast growth occurred in all the silage groups. Mold growth was found to occur in the wheat straw and the acidified fresh mashed watermelon. However, no mold growth occurred in the withered mashed watermelon silage with and without citric acid and in all the silage groups. No aflatoxins B1 and B2 and a very low level of aflatoxins G1 and G2 were found in the wheat straw, the acidified and non-acidified fresh and withered mashed watermelon, the acidified and non-acidified straw-added and withered mashed watermelon silages. Based on the dry matter levels of silage, the highest value was found in the 0 - P silage group with 38%, followed by the 0 – S silage group with 34%. The straw-added groups were found to have more crude ash content than the withered mashed watermelon silages (P 0.05). In conclusion, it was shown that high quality silages could be produced from juice-rich watermelons that are out of market by increasing their dry matter content by means of adding straw and evaporating their water content. Moreover, it was observed that the straw-added mashed watermelon silage had a similar quality to medium-quality grass or corn silage, and the mashed watermelon silage produced by evaporating the water content had a similar quality to high-moisture concentrate feeds.