İnme hastalarında kol salınımları ile dinamik denge ve düşme riski arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between fall risk and dynamic balance with arm swings in stroke patients
  1. Tez No: 732421
  2. Yazar: MEHTAP KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ARMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörolojik Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, inme hastalarında kol salınım dereceleri ile dinamik denge ve düşme riski arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza, bağımsız yürüyebilen, ilk defa inme geçirmiş, yaş ortalaması 54.73 ± 6.52 olan 30 inme hastası dâhil edilmiştir. Bireylerin demografik ve klinik özellikleri kaydedilmiştir. Değerlendirmeler, Hacettepe Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Fakültesi Protez-Ortez ünitesi laboratuvarında yapılmıştır. Yürüme sırasında video kaydına alınan bireylerin video analizleri Dartfish Pro Suite 7 Analiz Yazılımı ile yapılmıştır. Analizler sırasında kol salınımlarını ölçmek amacıyla bireylerin etkilenmiş ve sağlam taraflarının maksimum fleksiyon/ekstansiyon dereceleri kayıt altına alınmıştır. Bireylerin dinamik dengeleri, Dinamik Yürüme İndeksi (DYİ), Stabilite Limitleri Testi (SLT) ve Fonksiyonel Uzanma Testi (FUT) ile değerlendirilirken; düşme risklerini değerlendirmek için ise Performansa Yönelik Hareket Değerlendirmesi I (POMA-I) Tinetti Denge ve Yürüme Değerlendirmesi ve Zamanlı Kalk Yürü Testi (ZKYT) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between the degree of arm sway with dynamic balance and fall risk in stroke patients. 30 stroke patients who were able to walk independently, had a first stroke, mean age 54.73 ± 6.52, were included in our study. Demographic and clinical characteristics of the individuals were recorded. Evaluations were made in Hacettepe University Faculty of Physiotherapy and Rehabilitation Prosthesis-Orthotics unit laboratory. Video analyzes of individuals who were videotaped during walking were made with Dartfish Pro Suite 7 Analysis Software. In order to measure arm swings during the analyses, the maximum flexion/extension degrees of the affected and intact sides of the individuals were recorded. While the dynamic balance of individuals is evaluated with Dynamic Gait Index (DGI), Limits of Stability Test (LoS) and Functional Reach Test; Performance-Oriented Movement Evaluation I (POMA-I), Tinetti Balance and Gait Evaluation and Timed Up and Go (TUG) Test were used to assess fall risks.