Taekwondo sporu poomsae kategorisinde ev sahibi avantajının incelenmesi
An analysis of home advantage in taekwondo in poomsae category
  1. Tez No: 732420
  2. Yazar: RABİA KİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBAY İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırma, Taekwondo branşının Poomsae kategorisinde yarışmanın gerçekleştirildiği ülkenin, ev sahibi ülke sporcusuna, madalya kazanmada bir etkisinin bulunup bulunmadığını incelemek için yapıldı. Veri analizi için 2006- 2016 yılları arasında Dünya Taekwondo Poomsae Şampiyonalarında yarışan 1741 erkek sporcu,1244 kadın sporcu ve 444 çift(pair) kategorilerindeki yarışma sonuçları kullanıldı. Bireysel sporların doğası gereği berabere kalma durumu olmadığından, müsabaka sonucu kazanan ve kaybeden olarak belirlenir. Bu veri setlerinin analizi için ikili lojistik regresyon istatistiksel analiz yöntemi kullanıldı. Analizlerin yorumlanması için SPSS 24.0 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine whether the country in which the Taekwondo branch competes in the Poomsae category had an impact on the athlete of the host country in winning a medal. The results of the competition in the categories of 1741 male athletes,1244 female athletes and 444 pairs(pairs) who competed at the World Taekwondo Poomsae Championships between 2006 and 2016 were used for data analysis. Since there is no draw situation due to the nature of individual sports, the result of the competition is determined as the winner and the loser. Binary logistic regression statistical analysis method was used for the analysis of these data sets. The SPSS 24.0 package program was used to interpret the analyses.