Serebral palsili çocuklarda arcus pedis farklılıklarının denge ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of arcus pedis differences on balance and quality of life in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 732433
  2. Yazar: AHMET TURAN URHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN UNUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı serebral palsili çocukların arcus pedis farklılıklarına göre denge ve yaşam kalitesi düzeylerini değerlendirmektir. Bu kapsamda çalışmaya 15 hemiplejik tip serabral palsili normal ayak arkusuna sahip çocuk, 15 hemiplejik tip serebral palsili pes planus deformitesine sahip çocuk ile 15 sağlıklı normal ayak arkusuna sahip çocuk ve 15 sağlıklı pes planus deformitesi olan çocuk dahil edilmiştir. Bu grupların yaş ortalaması sırasıyla; 9.26, 9.13, 9.20, 9.53 yıldır. Çalışmada denge ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi amacıyla pediatrik denge skalası, süreli kalk yürü testi, süreli merdiven çıkıp inme testi, kaba motor fonksiyon ölçüm testi ve WeeFIM skalası kullanılmıştır. Hemiplejik tip serebral palsili normal ayak arkusuna sahip grup ile hemiplejik tip serebral palsili pes planus deformitesine sahip grup arasında pediatrik denge skalasının tek ayaküzerinde durma kazanımında istatiksel olarak anlamlı fark bulunurken (p0.05). Hemiplejik tip serebral palsili normal ayak arkusuna sahip grup ile hemiplejik tip serebral palsili pes planus deformitesine sahip grup arasında süreli kalk yürü testinde istatiksel olarak anlamlı fark bulunurken (p0.05). Hemiplejik tip serebral palsili normal ayak arkusuna sahip grup ile hemiplejik tip serebral palsili pes planus deformitesine sahip grup arasında WeeFIM skalasının transferler kazanımında istatiksel olarak anlamlı fark bulunurken (p0.05). Hemiplejik tip serebral palsili çocukların oluşturduğu her iki grup ile sağlıklı çocukların oluşturduğu her iki grup arasında tüm skalalarda istatiksel olarak anlamlı fark tespit edilirken (p0.05). Bu çalışma sonucunda hemiplejik tip serebral palsili çocuklarda ayak arkusunu düzeltmeye yönelik uygulamaların denge ve yaşam kalitesini artıracağı öngörüsüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the balance and quality of life levels in children with cerebral palsy according to arcus pedis differences. In this context, 15 children with hemiplegic type cerebral palsy with normal foot arch, 15 children with hemiplegic type cerebral palsy pes planus deformity, 15 healthy children with normal foot arch and 15 healthy children with pes planus deformity were included in the study. The average age of these groups, respectively; 9.26, 9.13, 9.20, 9.53 years. In the study, in order to evaluate balance and quality of life, the pediatric balance scale, the timed get up and go test, the timed stair climbing test, the gross motor function measurement test and the WeeFIM scale were used. While a statistically significant difference was found between the group with hemiplegic type cerebral palsy normal foot arch and the group with hemiplegic type cerebral palsy pes planus deformity in the gain of standing on one foot in the pediatric balance scale (p 0.05). There was a statistically significant difference between the group with hemiplegic type cerebral palsy normal foot arch and the group with hemiplegic type cerebral palsy pes planus deformity (p 0.05). While there was a statistically significant difference between the group with hemiplegic type cerebral palsy normal foot arch and the group with hemiplegic type cerebral palsy pes planus deformity, there was a statistically significant difference in transfers of the WeeFIM scale (p 0.05). While a statistically significant difference was found in all scales between both groups of children with hemiplegic type cerebral palsy and both groups of healthy children (p0.05). As a result of this study, it was predicted that practices aimed at correcting the arch of the foot in children with hemiplegic type cerebral palsy would increase balance and quality of life.