Mustafa b. Abdülkerim'in Îzâhü'l-Hakīkati'l-Muhammediyye adlı eserindeki tasavvufî görüşleri (İnceleme-metin)
Mustafa b. Abdülkerim's sufi views in his work Idah al-Haqiqatal-Muhammadiya (Review-text)
  1. Tez No: 732431
  2. Yazar: HÜMEYRA ASAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİM GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada tasavvufun derinlikli konularından olan Hakīkat-i Muhammediyye hakkında alanda önemli yerleri olan İbn Arâbi, Fahreddin Râzî, Feridüddin Attâr, Abdurrahman Câmi gibi düşünürlerin fikirlerinden yararlanılarak kaleme alınmış bulunan, Mustafa b. Abdülkerim'e ait Îzâhü'l-Hakīkati'l-Muhammediyye adlı eser tanıtılmış, müellifin bu eser üzerinden tasavvufî görüşleri ortaya çıkarılmıştır. Çalışmada müellifin yaşadığı dönemi tespit etmek amacıyla metin içinden elde edilen bulgular tartışılmış, varılan sonuca göre sosyal, siyasî, ilmî ve dinî yönüyle ilgili dönem hakkında kısaca bilgiler verilmiştir. Çalışmanın devamında eser şekil açısından incelenmiş, nüshaları, üslûbu, tertîbi, muhtevâsı, çeviride izlenen usül ve kaynakları belirtilmiştir. İkinci kısmında, incelenen konuların sözlük anlamları verilmiş, ilgili ayetler ve hadisler zikredilmiş akabinde konu ile ilgili görüşleri bulunan farklı âlimlerin fikirleri ve son olarak da müellifin fikri verilmiştir. Çalışmanın sonunda da eserin günümüz alfabesiyle çevirisi eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study introduces Idah al-Haqiqat al-Muhammadiya, a work about al-Haqiqat al-Muhammadiya (the Muhammadan Reality), one of the main topics of Sufism. The author, Mustafa b. Abdülkerim wrote the work by making reference to the opinions of great thinkers such as Ibn Arabi, Fakhr al-din al-Razi, Attar and Jami. Based on this work, the study endeavors to ascertain the sufi views of the author. In order to determine the period in which the author lived, the study discusses the findings obtained from the work in question. According to the conclusion reached, some information on social, political, scientific and religious conditions of that period is provided. Examining the work in terms of form, the study speaks of its copies, style, content, the arrangement of topics, the methodology followed in translation, and the sources referred. In the second chapter, after a presentation of the lexical meanings of the subjects covered, the verses and hadiths related to the themes are mentioned. Lastly the study informs of the opinions of various scholars on the subject, followed by that of author. Also, a Turkish transcription of the text of the work has been attached to the end of the study.