Havalı silah yaralanmaları ve hukuki sonuçları
Air weapon injuries and legal results
  1. Tez No: 267060
  2. Yazar: GÖKHAN İBRAHİM ÖĞÜNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN UZAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu çalışmanın amacı, kamuoyu tarafından tehlikeleri tam olarak anlaşılmamış ve hukuk sistemimizde haklarında detaylı düzenlemeler bulunmayan havalı silahların yaralama potensiyellerinin deneysel olarak ortaya konulması ve Türk hukuk sisteminde bu silahların imal, ithal, sahiplik ve kullanımlarına ilişkin hükümleri içeren, yönetmelik taslağının hazırlanmasıdır.Bu amaç doğrultusunda, literatürdeki 1414 havalı silah yaralanma olgusu, demografik özellikler ve yaralanmaların meydana geldiği anatomik bölgeler açısından analiz edilmiştir.Havalı silah yaralanmalarının deneysel olarak incelenmesi %15'lik balistik mum modelleri ve izole organ modelleri olmak üzere iki aşamada yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is determining the wounding potential of airguns with the experimental studies and preparing the draft text of regulation on airguns that is dangerous are not realised by the public and there is not detailed regulations in Turkish Legislation System on their manufacturing, importation, possession and using.For this purpose, 1414 airgun injury cases in the literature was analysed according to demographical and anatomical specifications.Experimental study of airgun injuries carried out in two phases, 15% ballistic candle models and isolated organ models. In the 15% ballistic candle models, four common ammunitions types was used on the four different target models in the 1 and 10 meters range.