Üniversite öğrencilerinin affetme ile yılmazlık ve algılanan sosyal destek düzeylerinin incelenmesi
The investigation of relationship between forgiveness and resi̇li̇ence and perceived social support levels in university students
- Tez No: 732460
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNDOĞDU, DR. ÖĞR. ÜYESİ BİNAZ BOZKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın iki tane amacı bulunmaktadır. Araştırmanın birinci amacı affetmenin alt boyutlarının algılanan sosyal desteğin alt boyutları olan aileden, arkadaşlardan ve özel birinden algılanan sosyal destek ve yılmazlık tarafından yordanıpyordanmadığının incelenmesidir. Araştırmanın ikinci amacı ise, üniversite öğrencilerinin affetme düzeyleri ile algılanan sosyal destek ve yılmazlık algıları arasındaki ilişkileri belirleyerek, algılanan sosyal destek ile affetme arasındaki ilişkide yılmazlığın aracılık etkisi olup olmadığının incelenmesidir. Çalışma grubunu 18-29 yaş aralığında bulunan 857 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Katılımcıların 633'ü (%73.9) kadın ve 224'ü (%26.1) erkek üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırma kapsamında katılımcıların affetme düzeylerine ilişkin veri toplamak amacıyla Thompson ve arkadaşları (2005) tarafından geliştirilen ve Türkçe'ye uyarlaması Bugay ve Demir (2010) ve Bugay, Demir ve Delevi (2012) tarafından yapılan“Heartland Affetme Ölçeği”kullanılmıştır. Çok boyutlu algılanan sosyal desteğe ilişkin veriler, Zimet, Dahlem, Zimet ve Farley (1988) tarafından geliştirilen ve Eker, Arkar ve Yaldızlı (2001) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”ile toplanmıştır. Yılmazlık düzeylerine ilişkin verilerin toplanmasında, Wagnild ve Young (1993) tarafından geliştirilen, Türkçe'yeuyarlaması Terzi (2006) tarafından yapılan ve kısa formu Işık, Özünlü ve Üzbe Atalay (2019) tarafından oluşturulan“Kendini Toparlama Gücü Ölçeği”nden faydalanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre affetme ve alt boyutları ile çok boyutlu algılanan sosyal destek ve alt boyutları ve yılmazlık arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Regresyon analizi sonuçları, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Desteğin alt boyutları olan aileden ve özel birinden algılanan sosyal destek değişkenlerinin katılımcıların kendini affetmesinin; aileden algılanan sosyal desteğin başkalarını affetmenin; arkadaşlardan algılanan sosyal destek ve yılmazlığın durumları affetmenin anlamlı yordayıcıları olduğu saptanmıştır. Araştırmanın ikinci amacına yönelik olarak yapılan aracılık analizine ilişkin bulgular; affetme ve çok boyutlu algılanan sosyal destek arasındaki ilişkide yılmazlığın aracı rolünün olduğunu ortaya koymaktadır. Çok boyutlu algılanan sosyal desteğin, yılmazlık aracılığıyla affetme üzerindeki dolaylı etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır. Elde edilen bulgular, bireylerin algılanan sosyal destek ve yılmazlık özelliklerinin affetmeyi öngörmede etkili bir rolünün olduğu; algılanan sosyal destek ile yılmazlığın affetmeyi etkilediği ve araştırma kapsamında incelenen değişkenler arasında ilişkilerin varlığını göstermektedir. Araştırma sonuçları, sosyal refahın ve öznel iyi oluşun artırılması noktasında affetmenin üzerinde durulması gereken önemli bir konu olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study has two aims. The first aim of the study is to examine whether the sub-dimensions of forgiveness are predicted by the sub-dimensions of perceived social support, perceived social support from family, friends and a special person, and resilience. The second aim of the study is to determine the relationship between university students' levels of forgiveness and perceived social support and resilience, and to examine whether resilience has a mediating effect on the relationship between perceived social support and forgiveness. The study group consists of 857 university students between the ages of 18-29. Of the participants, 633 (73.9%) were female and 224 (26.1%) were male university students.“The Heartland Forgiveness Scale”developed by Thompson et al. (2005) and adapted into Turkish by Bugay and Demir (2010) and Bugay, Demir and Delevi (2012) was used to collect data on the forgiveness levels of the participants within the scope of the research. Data on multidimensional perceived social support were collected with the“Multidimensional Perceived Social Support Scale”developed by Zimet, Dahlem, Zimet, and Farley (1988) and adapted into Turkish by Eker, Arkar, and Yaldızlı (2001). In collecting data on resilience levels, the“Resilience Scale”developed by Wagnild and Young (1993), adapted into Turkish by Terzi (2006), and a short form created by Işık, Özünlü and Üzbe Atalay (2019) was used. The data obtained within the scope of the research were analyzed using the SPSS 25.0 package program. According to the findings obtained as a result of the study, significant relationships were found between forgiveness and its sub-dimensions, multidimensional perceived social support and sub-dimensions, and resilience. The results of the regression analysis revealed that the variables of perceived social support from family and a special person, which are the sub-dimensions of Multidimensional Perceived Social Support, showed that participants' self-forgiveness; perceived social support from family, forgiveness of others; perceived social support and resilience from friends were found to be significant predictors of forgiveness. Findings related to the mediation analysis conducted for the second purpose of the study; It reveals that resilience has a mediating role in the relationship between forgiveness and multidimensional perceived social support. It was determined that the indirect effect of multidimensional perceived social support on forgiveness through resilience was statistically significant. The findings show that individuals' perceived social support and resilience characteristics have an effective role in predicting forgiveness; It shows that perceived social support and resilience affect forgiveness and there are relations between the variables examined within the scope of the research. The results of the research show that forgiveness is an important issue that should be emphasized at the point of increasing social welfare and subjective well-being.