Kurumsallaşma düzeyinin işgörenlerin iş doyumu ve işgören performansı üzerine etkileri: Otel işletmelerinde bir araştırma
The effects of institutional level on employee job satisfaction and employee performance: A research in hotel busi̇nesses
- Tez No: 732461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma, otel işletmelerindeki kurumsallaşma düzeylerinin işgörenlerin iş doyumu ve işgören performanslarına etkisini ortaya koymaya çalışmaktadır. Araştırmanın evreni Antalya ilindeki otel işletmelerinde çalışan işgörenlerden oluşmaktadır. Evrendeki araştırma grubuna ulaşmanın zorluğundan dolayı örneklem grubu seçilmiştir. Antalya ilinde bulunan farklı 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerin 400 çalışanından oluşturulan örneklemden elde edilen verilerle araştırma yapılmıştır. Örneklem sayısının belirlenmesinde basit tesadüfi örneklem formülünden yararlanılmıştır. Kurumsallaşma düzeyi, iş tatmini ve çalışan performansı arasındaki ilişkiyi konu alan anketimiz 400 otel çalışanına uygulanmış ve alınan cevaplar analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS(20.0) programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Analiz sonucunda kurumsallaşma düzeyi, iş doyumu ve işgören performansı arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuş ve bulgular yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Herein, it has been endeavored to determine the effect of institutionalization levels in hotel businesses on the job satisfaction and performance of the employees. Population is comprised of employee working in the hotel business in Antalya. By virtue of the difficulty of reaching the population, sampling survey has been preferred. A research was conducted over sample, formed with data from 400 employee of different 3,4 and 5 starts hotels in Antalya. In this thesis, the answers of 400 hotel employees to the questionnaire questions on the relationship between the level of institutionalization, job satisfaction and employee performance were analyzed. Data from research is assessed with using SPSS(20.0) software. As a result of the analysis, t was concluded that there was a significant relationship between the level of institutionalization, job satisfaction and employee performance, and the analyzes were commented.