Üniversite öğrencilerinde affetme, bitirilmemiş işler ve öfke
Forgiveness, unfinished business and anger among university students
- Tez No: 483377
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER HAVVA VOLTAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma üniversite öğrencilerinde affetme, bitirilmemiş işler ve sürekli öfke arasındaki ilişkilerin incelendiği betimsel bir çalışmadır. Çalışmada affetme ve sürekli öfke ile cinsiyet arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Ayrıca haksızlığa uğramışlık, engelleme, aldatılmışlık, kullanılmışlık, incinme, çaresizlik, anlaşılmamışlık, suçluluk duygularının sürekli öfkeyi yordayıp yordamadığı araştırmada ele alınan diğer bir konudur. Çalışmaya 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören 107 erkek 357 kadın olmak üzere toplam 464 kişi katılmıştır. Araştırmada üniversite öğrencilerinin affetme düzeylerini belirlemek için Thompson, Snyder, Hoffman, Michael, Rasmussen ve Billings (2005) tarafından geliştirilen Heartland Affetme Ölçeği (HAÖ), sürekli öfkeyi belirlemek için ise Spielberger, Jacobs, Russel ve Crane (1983) tarafından geliştirilen Sürekli Öfke Ölçeği (SL ÖFKE), bitirilmemiş işleri belirlemek için araştırmacı tarafından oluşturulan üç madde kullanılmıştır. Üniversite öğrencileri hakkında bilgi toplamak için de araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu (KBF) uygulanmıştır. KBF'de öfkenin ikincil duygu olup olmadığının yordanması için haksızlığa uğramışlık, engelleme, aldatılmışlık, kullanılmışlık, incinme, çaresizlik, anlaşılmamışlık, suçluluk duygularına 1-10 arasında puan verilmesi istenmiştir. Benzer şekilde bitirilmemiş işler değişkenini ölçmek için keşkeler, ukteler ve olumlu-olumsuz duygularının yaşanması maddelerine 1-10 arasında puan verilmesi beklenmiştir. Araştırmanın amacı çerçevesinde, affetme ve sürekli öfke arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Affetme ve sürekli öfkenin öğrencilerin cinsiyeti açısından farklılaşıp farklılaşmadığını anlamak amacıyla bağımsız örneklem t testi kullanılmıştır. Anlaşılmamışlık, kullanılmışlık, engellenme, aldatılmışlık, incinme, çaresizlik, haksızlığa uğramışlık ve suçluluk duygularının sürekli öfkeyi yordayıp yordamadığını belirlemek için hiyerarşik regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, bitirilmemiş işler değişkeninin üç madde ile ölçülemeyeceği anlaşılmıştır. Bu yüzden bitirilmemiş işler ile affetme ve sürekli öfke arasındaki ilişkiler incelenememiştir. Üniversite öğrencilerinin, toplam affetme ve affetmenin alt boyutları olan kendini affetme, başkalarını affetme, durumu affetme düzeyleri ile sürekli öfke düzeyleri cinsiyete göre farklılık göstermemiştir. Genel affetme düzeyi ve sürekli öfke arasında orta düzeyde negatif bir ilişki vardır. Başkalarını affetme ve durumu affetme alt boyutları ile sürekli öfke arasında orta düzeyde negatif bir ilişki varken, kendini affetme alt boyutu ile sürekli öfke arasında negatif yönlü düşük bir ilişki bulunmuştur. Kendini affetme, başkalarını affetme ve durumu affetme alt boyutlarından sürekli öfke ile en güçlü ilişkiye sahip olan alt boyutun başkalarını affetme olduğu belirlenmiştir. Durumu affetme sürekli öfke ile ikinci güçlü ilişki gösteren alt boyutudur. Affetme alt boyutları arasından sürekli öfke ile en düşük ilişkiyi ise kendini affetme göstermiştir. Üniversite öğrencilerinde sürekli öfkeyi yordayan değişkenler arasında haksızlığa uğramışlık, incinme, suçluluk, anlaşılmamışlık yer alırken kullanılmışlık, aldatılmışlık, engellenme ve çaresizliğin sürekli öfkeyi yordamadığı tespit edilmiştir. Sürekli öfkeyi yordamada; haksızlığa uğramışlık, incinme, suçluluk, anlaşılmamışlık duygularının toplam varyansın %50'sini açıkladığı saptanmıştır. Üniversite öğrencilerinde sürekli öfkenin en önemli yordayıcısının haksızlığa uğrama duygusu olduğu belirlenmiştir. Bulgular literatür ışığında tartışılmış, uygulayıcılara ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study that examines the relationship between university students' forgiveness, unfinished business and trait anger. In this study, relations between forgiveness and trait anger and gender have been examined. In addition, there is another issue that has been addressed in the research that injustice, frustration, being deceived, being used, being offenced, helplessness, being not understood, guilt feelings have constantly predicted anger. A total of 464 persons, 107 males and 357 females attending the Hacettepe University Faculty of Education during the 2014-2015 academic year participated in the study. The Heartland Forgiveness Scale (HFS) developed by Thompson, Snyder, Hoffman, Michael, Rasmussen ve Billings (2005) was used to determine the level of forgiveness, Trait Anger Scale developed by Spielberger, Jacobs, Russel ve Crane (1983), three items created by the researcher were used to determine unfinished business of university students in the study. The Personal Information Form (PIF) developed by the researcher was applied to collect information about university students. In the personal information form, it is desirable to give 1-10 points to feelings of injustice, frustration, being deceived, being used, being offenced, helplessness, being not understood, guilt for predicting whether the anger is a secondary feeling. In order to measure similarly unfinished business variables, it was expected that scores of if only, regrets and positive-negative of feelings can not be expressed would be scored between 1-10. Pearson correlation analysis was performed to determine the relationship between forgiveness and trait anger in the context of the study. Independent sample t-test was applicated to understand whether the forgiveness and trait anger differed in terms of gender. Hierarchical regression analysis was used to determine whether feelings of injustice, frustration, being deceived, being used, being offenced, helplessness, being not understood, guilt have constantly predicted anger. As a result of the research, it is understood that the unfinished business variable cannot be measured with three items. Thus, the relationship between unfinished business and forgiveness and trait anger has not been studied. University students' levels of total forgiveness and forgiveness's sub-dimensions which are self-forgiveness, forgiveness of others, forgiveness of situation and trait anger did not differ according to gender. There is a moderately negative relationship between level of general forgiveness and trait anger. While the sub-dimensions of forgiveness of others and forgiveness of situation are in a moderate negative relationship with trait anger, self-forgiveness sub-dimension with trait anger are showed a negatively oriented low relationship. Forgiveness of others, which is one of the self-forgiveness, forgiveness of others and forgiveness of situation subdimensions, has been determined to be the strongest with trait anger. Forgiveness is the sub-dimension that shows the second strong relationship with trait anger. Among the forgiveness sub-dimensions, trait anger and the least relationship showed self-forgiveness. Among the variables that predict the trait anger in university students, there were injustice, being offenced, guilt, being not understood, while it was determined that being used, being deceived, frustration and helplessness are not predicting trait anger. It was noted that the trait anger was predicted by 50% of the total variance by the variables of injustice, being offenced, guilt, and being not understood. It has occurred that the most important predictor of the level of trait anger among university students is the feeling of being subjected to injustice. The findings were discussed in consideration of the literature, suggestions for practitioners and researchers were made.