1965-1985 arası devlet bursu ile yurt dışında sanat eğitimi gören baskı sanatçılarının Türkiye'ye katkısı
Contribution of print artists to Turkey who study art abroad with government sholarship between 1965- 1985
  1. Tez No: 732467
  2. Yazar: HAMDİ ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. SAİME DÖNMEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Türk Baskı resim sanatının Cumhuriyet döneminden günümüze kadar olan sanat, bilim, tasarım gibi ögeleri düşünüldüğünde doğu ile batı arasında farklılaşan yani sadece batı kültürü değil, Anadolu'nun kendi özgün kültür yapısını sanat anlayışını yansıtarak Türkiye'nin sanatçı ve eğitimci ihtiyacını karşılamak için her sene sınavla yurt dışına göndermek amacıyla her alandan sanatçıların Milli eğitim bakanlığı bursu ile eğitim alarak ve döndüklerinde de Türk eğitim kültür, sanat alanlarında gelişmesini sağlamaktadır. Milli eğitim bakanlığının, 1416 sayılı kanunla Türkiye'de nitelikli insan gücünün yetişmesi için yabancı uzmanlardan faydalanma ve sanatsal gelişimin sağlanması için başarılı öğlencilerin yurt dışında eğitim alma yoluna gidilmiştir. Baskı sanatında olduğu gibi tüm alanlarda hangi dönem olursa olsun değişim, gelişim kaçınılmaz olması sebebiyle toplumun ve sanatın değişen yaşama ayak uydurması şarttır. Özgün baskı sanatının nitelikli eğitimcilerle, kurumlarla, müzecilikle kısa sürede uluslararası düzeye yükselmesinde nitelikli sanatçıların katkıları fazladır. Türkiye'de özgün baskı sanatının gelişmesinde yetenekli ve azimli sanatçıların, kurumların özgün baskı atölyeleri kurmasıyla kat ettiği yol hızlanmış ve istenilen düzeye ulaşmıştır daha da iyi yerlere gelecektir.
Özet (Çeviri)
Considering the elements of Turksh printmaking art, such as art, science and desing, form the Republican period to the present, it is important to the present, it is important to reflect the cultural structure of Antolia, which diffres between east and West, that is, not only western culture, but also cultural but also cultural construct but at the same time, it is important to reflect the orijinal cultural structure Anetolia's cultural structure on the painting. An examination was held to meet Turkey's need for artists and educators. Artists form all disciplinnes, who received scholarships abroad with the Ministry of National Education, ensure the development of Turkish education, culture and arts when they return to Turkey. With the law No.1416 of the Ministry of National Education, successful studens were given training abroad in order to benefit from foreign exprerts in manpower and ensure artistic development in Turkey. Ideas should not be abandoned ort hi development of orijinal printmaking art. As in the art of printing, change and development are inevitable in every field.For this reason, it is imperative that society and art keep up with the changing. Qualified artists, qualified educators, institutions and museology contributed to the rise of the art of international level in a short time. The path taken by talented and determined artists and institutions in the art of printmaking in momentum with the establishment of orijinal printmaking workshops. It has reached the desired level and will come to even places.