Tek taraflı işitme kayıplı bireylerde farklı amplifikasyon sistemlerinin lokalizasyon ve gürültüde konuşmayı anlama becerilerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of different amplification systems on localization and speech understanding in noise in individuals with single sided deafness
  1. Tez No: 732483
  2. Yazar: YAĞIZ KORKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE BATUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tek taraflı total işitme kaybı (TTİK)'na sahip bireylerde, işitsel uyaranlar her iki kulakta işlemlenemediği için bilateral normal işitmeye sahip bireylerin ulaştığı binaural ipuçlarına erişemezler. Binaural işitmeyi sağlamasa da başın gölge etkisinin yaratmış olduğu dezavantajı ortadan kaldırmak için monaural dinleyicilerde cerrahi müdahale gerektirmeyen Contralateral Routing of Signals (CROS) işitme cihazı ve baş bantlı kemiğe implante işitme cihazları (Bone Anchored Hearing Aid, BAHA) kullanılmaktadır. Bu çalışmada TTİK'na sahip 20-50 yaş arası daha önce hiçbir amplifikasyon sistemi kullanmamış 15 bireyde cihazsız duruma göre CROS ve BAHA cihazlarının, ses lokalizasyonu ve gürültüde konuşmayı anlama becerisi üzerine etkilerini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Lokalizasyon becerilerinin değerlendirilmesi için Audiqueen yazılımı içerisinde bulunan İşitsel Konuşma Sesleri Değerlendirmesi test bataryasındaki Lokalizasyon testleri, gürültülü ortamlarda konuşmayı anlama becerisinin değerlendirilmesi için ise Gürültüde Konuşmayı Anlama Testi-Yetişkin Versiyonu kullanılmıştır. Azimut Lokalizasyon Testi'nde baş bantlı BAHA durum lehine anlamlı fark gözlenirken (p0.05). Gürültüde Konuşmayı Anlama Testi'nde gürültünün ön taraftan gönderildiği durumda CROS ve BAHA ile anlamlı iyileşme gözlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Individuals with single-sided deafness (SSD) can not acquire binaural cues that individuals with bilaterally normal hearing reach because the auditory signals are not processed in both ears. Although it does not provide binaural hearing, Contralateral Routing of Signals (CROS) hearing aids that do not require surgical intervention and Bone-Anchored Hearing Aids (BAHA) with soft bands are used in monaural listeners to eliminate the disadvantage caused by the head shadow effect. The present study aimed to compare the effects of CROS and BAHA amplification systems on auditory localization and speech perception in noise in 15 individuals aged 20-50 years who have SSD and have not used any amplification systems before. Localization tests in the Auditory Speech Sound Evaluation (ASSE) test battery included in Audiqueen software were used to assess localization skills. The Hearing in Noise Test-Adult version (HINT-A) was used to evaluate speech perception skills in noisy environments. While significantly better scores were found in the Azimuth Localization Test with soft band BAHA (p0.05). In the Speech Perception in Noise Test, a significant improvement was shown with CROS and BAHA devices when the noise was sent from the front of the participants (p0.05).