Odyolog ve odyometristlerin iş sağlığı ve güvenliği koşulları ve iş doyumu düzeyleri
Occupational health and safety conditions and job satisfaction levels of audiologists and audiometrists
  1. Tez No: 732482
  2. Yazar: EDAGÜL DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NACİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışmanın amacı, işitme sağlığı profesyonelleri odyolog ve odyometristlerin iş sağlığı ve güvenliği koşulları ile iş doyumu düzeylerinin saptanmasıdır. Tanımlayıcı tipte olan çalışma, Google Formlar ile hazırlanan E-anket yöntemi ile Türkiye genelinde yürütülmüştür. Odyoloji Birliği ve Odyometri Birlik Platformu sosyal medya grupları üyelerinden halen aktif çalışan ve e-anket formunu dolduran 247 kişi araştırma grubunu oluşturmaktadır. Anket, sosyodemografik özellikler, sağlık durumuna ilişkin özellikler, çalışma hayatına ilişkin özellikler, iş sağlığı ve güvenliği koşulları ve Minnesota İş Doyum Ölçeği (içsel, dışsal ve genel iş doyumu değerlendirmesi) olmak üzere beş alt başlıktan oluşmaktadır. Veriler SPSS 25 ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate occupational health, safety conditions, and job satisfaction levels of hearing health professionals, namely audiologists, and audiometrists. In this descriptive study, data were collected across Turkey using e-surveys prepared with Google Forms. The research group consisted of 247 members of the Audiology Union and Audiometry Union Platform social media groups, who were still active in the field at the time of filling out the form. The questionnaire consisted of five subheadings: sociodemographic characteristics, health-related characteristics, working-life characteristics, occupational health and safety conditions, and the Minnesota Job Satisfaction Scale (intrinsic, extrinsic, and general job satisfaction assessment). Data were analyzed with SPSS 25.