Kollar üzerinde vücut ağırlığının taşındığı egzersizlerde skapula ve omuz çevresi kassal aktivasyon seviyelerinin incelenmesi
Investigation of muscular activation levels around the scapula and shoulder in body-weight-bearing exercises
  1. Tez No: 732486
  2. Yazar: EZGİ NUR CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
Özet
Omuz rehabilitasyonunda nöromüsküler egzersiz eğitiminin önemi bilinmektedir. Bu çalışma kollar üzerinde vücut ağırlığının taşındığı plank egzersizinin çeşitli varyasyonlarında skapula ve omuz çevresi kassal aktivasyon seviyelerinin ve aktivasyon oranlarının belirlenmesi amacıyla planlandı. Çalışmaya 21 asemptomatik, fiziksel olarak aktif erkek birey (Yaş: 266,5 yıl, VKİ: 24,42,4 kg/m²) dahil edildi. Hareket düzleminin, dirsek eklem pozisyonunun ve yük taşıma durumunun (dört, üç ve iki destekli) farklı şekillerde uygulandığı toplamda on farklı plank egzersizi seçildi ve tüm katılımcılar tarafından rastgele sıra ile gerçekleştirildi. Tüm egzersizler sırasında üst trapezius (UT), orta trapezius (LT), alt trapezius (LT), serratus anterior (SA), infraspinatus (IS), biceps braki (BB) ve triceps braki (TB) kaslarının aktivasyon seviyeleri yüzeyel elektromiyografi ile ölçüldü. Bu çalışmada araştırılan tüm plank varyasyonlarında SA orta (%20-40 MVIC) ve yüksek (%40-60 MVIC) seviyede kassal aktivasyon gösterdi. Egzersizlerin tümünde BB aktivasyonu düşük seviyelerde (
Özet (Çeviri)
The importance of neuromuscular exercise training in shoulder rehabilitation was well-established. This study was planned to determine the muscular activation levels and activation rates of the scapula and shoulder girdle in various variations of the plank exercises, in which the body weight is carried on the arms. Twenty-one asymptomatic, physically active males (Age:266,5 years, BMI:24,42,4 kg/m²) were included in the study. A total of ten distinctive plank exercises were applied. Exercises were varied with alterations made by alterating the plane of motion, the elbow joint position and load-bearing condition (four-point, three-pod and two-point) and performed by all participants in random order. During all exercises, the activation levels of the upper trapezius (UT), middle trapezius (LT), lower trapezius (LT), serratus anterior (SA), infraspinatus (IS), biceps brachii (BB) and triceps brachii (TB) muscles were measured by a surface electromyography. Findings of this study showed that, in all plank variations SA showed moderate (%20-40 MVIC) to higher (%40-60 MVIC) muscular activation. While observed BB activation was at low level (