İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa-Cerrahpaşa Tıp fakültesi öğrencilerinin meme kanseri hakkında bilgi ve tutumlarının saptanması
Istanbul University-Cerrahpaşa, knowledge and attitude of students about breast cancer in cerrahpasa medical faculty
  1. Tez No: 732522
  2. Yazar: GÜLPINAR BULUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURVER SİPAHİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmada; İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencilerinin meme kanseri hastalığı hakkında bilgi ve tutumlarının anket ile sorgulanarak araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel bir araştırma olarak planlanan çalışmaya İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 3, 4 ve 5.sınıf öğrencileri dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil olmayı kabul eden kişiye Kasım 2020-Mart 2021 tarihleri arasında 36 sorudan oluşan sosyodemografik özellikleri, meme kanseri risk faktörlerini, KKMM hakkında bilgi ve tutumları ölçen soruları içeren bir anket uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 21.0 programı kullanılmıştır. Veriler Pearson ki-kare ve Fisher kullanılarak değerlendirilmiş ve istatistiksel anlamlılık için p0.05 değeri kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it is aimed to assess knowledge and attitudes of Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Medical Faculty students about breast cancer with a questionnaire. Materials and Methods: The study, which was planned as a cross-sectional study, included Istanbul University-Cerrahpasa Cerrahpasa Medical Faculty 3rd, 4th and 5th grade students. No exclusion criteria were applied and it was aimed to reach all students. A questionnaire consisting of 36 questions including sociodemographic characteristics, breast cancer risk factors, knowledge and attitudes about BSE was applied to the students who agreed to be included in the study between November 2020 and March 2021. SPSS 21.0 program was used in the analysis of the obtained data. Data were evaluated using Pearson, Fisher's exact and chi square tests, and a p0.05 value was accepted for statistical significance.