Ratlarda tam kalınlıklı eksizyonel deri yara modelinde defne (Laurus nobilis) tohumu yağı ve kırmızı kantaron (Centaurium erythraea) yağının yara iyileşmesi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of laurel (Laurus nobilis) seed oil and common centaury (Centaurium erythraea) oil on wound healing in a full-thickness excisional skin wound model in rats
- Tez No: 732525
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ZEKİ YILMAZ DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Geçmişten günümüze deri yaralarında bitkisel yağların kullanımı, antiinflamatuvar, antioksidan, antimikrobiyal ve diğer etkileri in vitro ve in vivo araştırmalarla incelenmekte ve ayrıca bu yağlardan elde edilen etken maddeleri araştırılarak yara tedavisinde yeni seçenekler aranmaktadır. Bu çalışmada; kırmızı kantaron (Centaurium erythraea) yağı ve defne tohumu (Laurus nobilis) yağının ratlarda deneysel olarak oluşturulan tam kalınlıklı eksizyonel deri yara modelinde yara iyileşmesine etkilerin klinik, histopatolojik ve biyokimyasal yönlerden incelenmesi amaçlandı. Bu yağların kimyasal bileşenleri GC-MS analizleri ile belirlendi. Çalışmada 400-550 gr ağırlığında Wistar- albino ırkı 18 adet erişkin erkek rat kullanıldı. Deney hayvanları, defne tohumu yağı (DTY) grubu (n=6), kırmızı kantaron yağı (KKY) grubu (n=6), kontrol (MY) grubu (n=6) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Genel anestezi altında ratların sırtında interskapular bölgenin kaudalinde orta hatta deride bir adet 1.5x1.5 cm²'lik ölçüde tam kalınlıklı eksizyonel yara oluşturuldu. Makroskobik fotoğraflar 0, 1, 4, 7, 11 ve 14. günlerde çekildi ve yara iyileşmeleri takip edildi. Haftalık olarak genel ve lokal klinik bulgular, yem ve su tüketimi takip edildi. Tüm gruplar 14. günde sakrifiye edilerek yara dokuları histopatolojik olarak, kan serum örnekleri ise ALP, AST, CRE, UREA, GLU ve TP değerleri yönünden incelendi.
Özet (Çeviri)
For many years the use of vegetable oils in skin wounds, their anti-inflammatory, antioxidant, antimicrobial and other effects have been examined by in vitro and in vivo studies, and new options in wound treatment are sought by researching the active ingredients derived from these oils. In this study, the aim was to examine the effects of common centaury (Centaurium erythraea) oil and laurel (Laurus nobilis) seed oil on wound healing from clinical, histopathological and biochemical aspects in an experimentally created full-thickness excisional skin wound model in rats. The chemical components of these oils were determined by GC-MS analysis. In the study, 18 adult male Wistar-albino rats weighing 400-550 gr were used. Animals were divided into three groups as laurel seed oil (DTY) group (n=6), common centaury oil (KKY) group (n=6), and control (MY) group (n=6). Under general anesthesia, a 1.5x1.5 cm² full-thickness excisional wound was created on the midline skin of caudal of the interscapular region on the back of the rats. Macroscopic photographs were taken at 0th, 1st, 4th, 7th, 11th and 14th days and wound healing was followed. General and local clinical findings and feed and water consumption were followed up on a weekly basis. All groups were sacrificed on the day 14th, and the stages of the wound tissues were detected by histopathological examination. Blood serum samples were examined for ALP, AST, CRE, UREA, GLU and TP values.